Zbiory
Dział Fotografii

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany (lata 70. XX w.)

Zygmunt Wieczorek

MMTy/F/1153/3; fotografia czarno–biała, negatyw; wymiary: 6 x 6 cm; zakup

Na zdjęciu mieszkańcy Tychów i okolicznych miejscowości wraz z rodzinami i znajomymi wypoczywają na plaży, na kąpielisku i na drewnianym pomoście przy północno–wschodnim brzegu Jeziora Paprocańskiego, na terenie ośrodka wypoczynkowego.
Jako sztuczny zbiornik wody, Jezioro Paprocańskie utworzono na potrzeby Huty Paprockiej w XVIII wieku w sąsiedztwie lasów Puszczy Pszczyńskiej we wsi Paprocany. Jezioro bogate w siedliska ryb, skorupiaków i ptactwa wodnego, od dawna przyciągało okolicznych mieszkańców w celach gospodarczych i rekreacyjnych.
W planach zagospodarowania powstającego miasta Tychy, pod koniec lat 50. XX w., przewidziano przekształcenie lasów paprocańskich w park leśny z ośrodkiem wypoczynkowym nad jeziorem. Budowę rozpoczęto w 1960 roku. Prace przy urządzaniu parku i budowie obiektów ośrodka przebiegały etapami głównie w czynie społecznym w ciągu 3 lat. Wyznaczono rejon kąpieliska z plażą, przystanią żeglarską i kajakową. Na terenie zielonym, częściowo ocienionym drzewami, wyznaczono alejki spacerowe, urządzono boiska sportowe i plac zabaw dla dzieci. W pasie najdalej oddalonym od jeziora usytuowano domki campingowe oraz pawilon z barem pod nazwą „Bar – Kawiarnia – Wypoczynek” oraz z zapleczem magazynowym na sprzęt i szatniami. Pawilon zaprojektował arch. Andrzej Czyżewski.
W okresie letnim, jezioro z zagospodarowanym ośrodkiem przyciągało żeglarzy, kajakarzy, wędkarzy oraz spacerowiczów i spragnionych kąpieli.
Przez wiele lat, nad jeziorem miały swoje stanice ze sprzętem pływającym m.in. Związek Harcerstwa Polskiego, Liga Ochrony Kraju, Yacht Club Tychy oraz różne tyskie zakłady pracy.
W latach 1986–1992 zbiornik osuszono w ramach zabiegów rekultywacyjnych.
Na terenie ośrodka odbywały się różnego rodzaju festyny, spartakiady, imprezy artystyczne i rozrywkowe organizowane głównie przez zakłady pracy m.in. w ramach zielonych niedziel. Odbywały się także koncerty i festiwale m.in. w latach 1999–2008 Festiwal Muzyczny „Ku Przestrodze”.
Obecnie ośrodek w zmodernizowanej formie stanowi atrakcję nie tylko dla mieszkańców.

Zygmunt Wieczorek w latach 1960–1999 fotoreporter „Dziennika Zachodniego” oraz „Trybuny Robotniczej”. Rejestrował wydarzenia polityczne i społeczne na Śląsku. W Tychach, w latach 70. XX wieku dokumentował architekturę miasta, uroczystości miejskie, wizyty ważnych osobistości państwowych i partyjnych, rozwój przemysłu oraz wydarzenia sportowe.

Barbara Kopia