Zbiory
Dział Fotografii

Sala szkolna (2020)

Artur Pławski

MMTy/F/2939/1; druk barwny, atramentowy na papierze; wymiary: 18 × 24 cm; dar

Fotografię sali szkolnej w Niepublicznym Policealnym Studium Zawodowym Zakładu Doskonalenia Zawodowego, przy ulicy Budowlanych w Tychach, Artur Pławski wykonał 4 maja 2020 roku. Zapisał nawet godzinę: 13.27. Za biurkiem powinien być nauczyciel bądź nauczycielka. Ktoś powinien stać przy tablicy. Ale nie w 2020 roku.
Pozyskany do kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach zestaw ponad dwudziestu fotografii Artura Pławskiego dokumentuje Tychy w pierwszym roku pandemii COVID–19. Pośród portretów, detali architektonicznych i zdjęć sytuacyjnych jest kilka fotografii wnętrz klas oraz korytarzy szkolnych.
Fotograf wchodzi do nieczynnych szkół. Obraz sytuacji, jaki wyłania się z jego zdjęć, każe zastanowić się, czy zdalne nauczanie, wtedy znak sytuacji przejściowej, stanie się trwałym elementem wspólnego doświadczenia epidemii wywołanej przez wirus SARS–CoV–2.

Artur Pławski (ur. 1968) – fotograf dokumentalista, freelancer, ukończył nauki społeczne, zajmuje się także malarstwem i rysunkiem. Laureat wielu konkursów fotograficznych, krajowych i zagranicznych.

Ewelina Lasota