Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Obraz z cyklu „Drzwi” (lata 70. XX w.)

Franciszek Wyleżuch

MMTy/Sz/666; olej na płótnie; wymiary: 70 x 59,5 cm; dar

Obraz w formie stojącego prostokąta przedstawiający otwarte dwuskrzydłowe drzwi oraz widok za nimi. Skrzydła drzwiowe oraz widoczne fragmenty ścian bocznych wypełniają cały pierwszy plan kompozycji i tworzą ściśle symetryczny układ. Zarówno skrzydła jak i ściany posiadają duże szczeblinowe przeszklenia w partii górnej oraz płyciny u podstawy. Drzwi otwierają się w stronę oglądającego obraz. Za otworem drzwiowym widoczna przestrzeń przed budynkiem – schematycznie ukazany trawiasty teren, w oddali zakończony parą drzew i pasmem nieba nad nimi. Całość kompozycji utrzymana jest w chłodnej gamie barwnej z dominacją zieleni. Sygn. l.d. róg: „Wyleżuch Fr.”

Franciszek Wyleżuch urodził się w 1931 roku w Strumieniu. W latach 1951–1957 studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tuż po uzyskaniu dyplomu zamieszkał w Tychach. Jego dorobek artystyczny stanowi grafika warsztatowa, użytkowa oraz malarstwo. Równorzędnym nurtem działalności artysty była współpraca ze środowiskiem architektów, w ramach której wykonywał monumentalne dekoracje mozaikowe, malarskie i płaskorzeźbione na elewacjach budynków użyteczności publicznej oraz w ich wnętrzach.

Mateusz Miłoń