Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Piłka (lata 70. XX w.)

Franciszek Wyleżuch

MMTy/Sz/657, rysunek tuszem, wymiary: 96 x 70 cm, dar

Rysunek w formie stojącego prostokąta. Jego kompozycja podzielona jest horyzontalnie na 3 części, z niezwiązanymi ze sobą przestrzennie przedstawieniami. W partii dolnej usytuowana centralnie piłka na murawie. Powyżej dwie pary nóg piłkarzy ukazane frontalnie na wysokości kolan. W partii górnej przebiegający diagonalnie odcinek poprzeczki bramki, z której zwisają różnej grubości sznurki siatki. Poszczególne elementy kompozycji przedstawione w sposób realistyczny, formy modelowane za pomocą szrafowania. Sygn. w p.d. narożniku ołówkiem: „FR. WYLEŻUCH”; w l.d. narożniku: „RYSUNEK 56 x 81”; po środku: „PIŁKA”; na odwrociu: „WYLEŻUCH FR. / TYCHY (…)

Franciszek Wyleżuch urodził się w 1931 roku w Strumieniu. W latach 1951–1957 studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tuż po uzyskaniu dyplomu zamieszkał w Tychach. Jego dorobek artystyczny stanowi grafika warsztatowa, użytkowa oraz malarstwo. Równorzędnym nurtem działalności artysty była współpraca ze środowiskiem architektów, w ramach której wykonywał monumentalne dekoracje mozaikowe, malarskie i płaskorzeźbione na elewacjach budynków użyteczności publicznej oraz w ich wnętrzach.

Mateusz Miłoń