Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Pomnik Walki i Pracy, 1977 r.

Stanisław Mazuś, Zbiory Działu Sztuki – nr inw. MMTy/Sz/577

Olej, płótno, 46,5 x 61,5 cm,

Obraz w formie poziomego prostokąta przedstawiający pomnik Walki i Pracy zwany dziś popularnie Żyrafą. Stojący na obszarze tzw. osi zielonej Tychów monument jest widoczny od strony północnej. Przed nim rozciąga się plac, a dalej pojedyncze niewysokie drzewa parku Miejskiego. Gdzieniegdzie przechadzają się postaci ludzkie. Powietrze jest nieco zamglone, w głębi, za pomnikiem majaczy budynek Urzędu Miasta. Sygn. w p.d. narożniku: S. Mazuś 1977.

Patryk Oczko

Stanisław Mazuś – urodził się w 1940 roku w Lublinie. W latach 1961-1967 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa). Był dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1967 roku bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych wystawach, konkursach oraz plenerach. Prezentował swe prace na ponad 200 wystawach indywidualnych w kraju. Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w Madrycie, Moskwie, Budapeszcie, Paryżu, Barcelonie, Pradze i Berlinie. Prace artysty znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Galerii Uffizi we Florencji). Jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień.