Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

projekt malowidła ceramicznego przedstawiającego liście dębu

Anna Szpakowska-Kujawska

1973 r.

MMTy/Sz/500
tempera, rysunek, 36,2 x 30 cm
Dar

Projekt malowidła przeznaczonego na ścianę przyziemia jednego z budynków mieszkalnych na osiedlu M w Tychach przy ul. Dmowskiego. Kompozycja w układzie leżącego prostokąta przedstawia siedem nieregularnie rozmieszczonych, ujętych fragmentarycznie lub całościowo, jasnozielonych liści dębu na intensywnie niebieskim tle. Całość została podzielona na 12 zbliżonych do kwadratu pól (oznaczonych od I do XII), z których 3 ujęte są fragmentarycznie (IV, VII i XII). Każde z 12 pól podzielone jest na mniejsze jednostki – pełne kwadraty mają po 36 takich jednostek. Wszystkie powyższe podziały zostały zaznaczone za pomocą ołówka. Najmniejsza jednostka to odzwierciedlenie jednej płytki ceramicznej o rzeczywistych wymiarach 15 x 17 cm, w związku z czym wielkość planowanej kompozycji miała liczyć około 270 cm wysokości na 340 cm długości. Artystka zrealizowała projekt w technice malarstwa ceramicznego, polegającej na nanoszeniu specjalnych farb na powierzchnię płytek, a następnie ich wypalaniu (dla utrwalenia i osiągnięcia właściwego barwy). Projekt nie jest sygnowany. Na odwrocie działanie pisemne – obliczenie powierzchni jednej płytki.

Anna Szpakowska-Kujawska
Urodziła się 31.08.1931 r. w Bydgoszczy. W 1945 r. zamieszkała we Wrocławiu. W 1950 r. ukończyła tamtejsze Liceum Sztuk Plastycznych. W latach 1950-1956 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnej Akademii Sztuk Pięknych). W 1956 r. uzyskała dyplom na Wydziale Malarstwa Architektonicznego. Członkini ugrupowania artystycznego „Szkoła Wrocławska” (od 1967 r. „Grupa Wrocławska”). Począwszy od początku lat 60. artystka odbyła liczne podróże (rejs po Morzu Czarnym i części Morza Śródziemnego, Azja Centralna, Afryka), które stały się inspiracją do kolejnych etapów jej twórczości. Zajmuje się malarstwem, ceramiką, rysunkiem i kolażem. Prace swe prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą.

Patryk Oczko