Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Projekt malowidła ceramicznego przedstawiającego liście klonu

Anna Szpakowska-Kujawska

1973 r.

tempera, rysunek, 30,5 x 33,2 cm
Zbiory Działu Sztuki – nr inw. MMTy/Sz/499
Dar

Projekt malowidła przeznaczonego na ścianę przyziemia jednego z budynków mieszkalnych na osiedlu M w Tychach. Kompozycja w układzie leżącego prostokąta przedstawia pięć nieregularnie rozmieszczonych, ujętych fragmentarycznie lub całościowo liści klonu, z których każdy ma ciemnozielone krawędzie oraz jasnozieloną partię wewnętrzną. Tło kompozycji jest niejednorodne – utrzymane w kolorystyce od bieli do jasnej zieleni. Kompozycja podzielona została na 12 zbliżonych do kwadratu pól, z których 3 pola ujęte są fragmentarycznie. Każde z 12 pól jest podzielone na mniejsze jednostki. Wszystkie powyższe podziały zostały zaznaczone za pomocą ołówka. Najmniejsza jednostka to odzwierciedlenie jednej płytki ceramicznej o rzeczywistych wymiarach 15 x 17 cm. Stąd wielkość planowanej kompozycji można zakładać na około 270 cm wysokości oraz 340 cm długości. Artystka planowała realizację projektu w technice malarstwa ceramicznego, polegającej na malowaniu po powierzchni płytek specjalnymi farbami. Następny etap to wypalanie płytek, podczas którego uzyskuje się ostateczny kolor. Kompozycja została zrealizowana w przestrzeni osiedla M w 1973 r. Nie zachowała się do dnia dzisiejszego.

Anna Szpakowska-Kujawska
Urodziła się 31.08.1931 r. w Bydgoszczy. W 1945 r. zamieszkała we Wrocławiu. W 1950 r. ukończyła tamtejsze Liceum Sztuk Plastycznych. W latach 1950-1956 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnej Akademii Sztuk Pięknych). W 1956 r. uzyskała dyplom na Wydziale Malarstwa Architektonicznego. Członkini ugrupowania artystycznego „Szkoła Wrocławska” (od 1967 r. „Grupa Wrocławska”). Począwszy od początku lat 60. artystka odbyła liczne podróże (rejs po Morzu Czarnym i części Morza Śródziemnego, Azja Centralna, Afryka), które stały się inspiracją do kolejnych etapów jej twórczości. Zajmuje się malarstwem, ceramiką, rysunkiem i kolażem. Prace swe prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą.

Patryk Oczko