Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Projekt mozaiki dla ośrodka w Tarnowskich Górach Reptach (koniec lat 70. XX w.)

Ewa Surowiec-Butrym

MMTy/Sz/618; tempera; gips; wymiary: 10,1 x 27,7 cm; zakup

Projekt mozaiki dla ośrodka w Tarnowskich Górach Reptach. Kompozycja wpisana w prostokąt, złożona z pozornie abstrakcyjnych plam barwnych, układających się w trzy wielobarwne sylwetki ptaków o głowach skupionych wokół ośrodka kompozycji w formie płomienistego żółto–czerwonego owalu. Ptaki opracowane w chłodnych barwach zieleni, błękitów i fioletów, zaakcentowanych żółcieniami oraz czerwieniami. Całość na neutralnym, białym tle. Na odwrocie słabo odbite pieczęcie poświadczające zatwierdzenie projektu przez PP Pracownie Sztuk Plastycznych. Jedna z pieczęci wypełniona odręcznie – część zapisów nieczytelna, lub słabo czytelna: 145 oraz data: 23/VII/[?]. Mozaika została zrealizowana we wnętrzu budynku pływalni w Centrum Rehabilitacji Leczniczej i Urazowej w Tarnowskich Górach Reptach – obecnie „Repty” Górnoślaskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach.

Ewa Surowiec-Butrym – ur. 26.04.1945 r. w Krakowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, następnie studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w Katowicach. Uzyskała dyplom w 1969 r. w pracowni plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i pracowni grafiki warsztatowej prof. Aleksandra Raka. Należy do ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Jej dorobek twórczy stanowi kilkadziesiąt plakatów, opracowań graficzno–ilustracyjnych książek i innych wydawnictw. Zrealizowała ponad dwadzieścia mozaik i malowideł ściennych we wnętrzach i na zewnątrz budynków użyteczności publicznej. Od ponad dwudziestu lat jej ulubioną formą wypowiedzi artystycznej jest rysunek suchymi kredkami pastelowymi. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.

Mateusz Miłoń