Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Studium do panoramy (1989)

Stanisław Mazuś

MMTy/Sz/578; olej; płyta pilśniowa; wymiary: 26 x 85 cm; dar

Obraz w formie wydłużonego, leżącego prostokąta przedstawia północną część Tychów widzianą od strony południowej. Na pierwszym planie, po lewej, fragment zabudowań centrum handlowo–usługowego miasta. Dalej horyzontalnie rozciąga się wykop linii kolejowej, w którym widać żółto–granatowy pociąg. Nieco na prawo od pionowej osi kompozycyjnej, biegnie w głąb obrazu tzw. oś zielona, przy której widać gmach Urzędu Miasta, a nieco dalej za nim charakterystyczną sylwetkę pomnika Walki i Pracy. Tuż za wykopem kolejowym do osi zielonej przylegają bezpośrednio mieszkaniowe osiedla śródmiejskie – po prawej D3, a po lewej D1, które sąsiaduje z osiedlem C. Za czerwonymi, dwuspadowymi dachami jego zabudowań widoczna jest charakterystyczna wieża kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Starych Tychach. W głębi, za centralnie ukazanymi osiedlami śródmiejskimi, widoczne są pojedyncze budynki osiedli E i F oraz park Północny. Dalej rozciąga się nieco przymglona pagórkowata przestrzeń. Nad całością krajobrazu góruje rozległy pas nieba z ciężkimi chmurami, spomiędzy których przebijają się promienie słońca.

Obraz jest oprawiony w masywną profilowaną brunatną ramę. Z tyłu na dolnym jej boku metryka z nr nadanym przez UM Tychy: UM Tychy / OBRAZ OLEJNY / Data przyjęcia: 1995–05–04 / [kod kreskowy] / Nr inwent. SN: IL–02944. Po środku płyty pilśniowej podobrazia papierowa metryczka autora: art. malarz STANISŁAW MAZUŚ / TYCHY–ŻWAKÓW / UL. SKALNA Poland / Tytuł STUDIUM DO PANORAMY / Technika OLEJ Format 26 x 85 Rok 1989

Stanisław Mazuś – urodził się w 1940 roku w Lublinie. W latach 1961–1967 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa). Był dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1967 roku bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych wystawach, konkursach oraz plenerach. Prezentował swe prace na ponad 200 wystawach indywidualnych w kraju. Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w Madrycie, Moskwie, Budapeszcie, Paryżu, Barcelonie, Pradze i Berlinie. Prace artysty znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Galerii Uffizi we Florencji). Jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień.