Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

akwarela, 52 x 37,5 cm
Zbiory Działu Sztuki – MMTy/Sz/264
Zakup

Akwarela w formie stojącego prostokąta przedstawia fragment zabudowań dawnej Huty Paprockiej w Tychach. Ceglany budynek gospodarczy przykryty dachem naczółkowym ukazany jest w zimowej scenerii. Światło nisko położonego słońca pada na mur pruski ściany szczytowej z centralnie usytuowanym oknem. W tle zasugerowane zostały ośnieżone korony wysokich drzew. Całość ukazana za pomocą śmiałych, lekkich i dynamicznych plam barwnych. W lewym górnym narożniku zapisy ołówkiem: „Tychy. Fragment zabudowań / huty paprockiej z 1703 r. / (budynek z 1787 r.) / Ireneusz / Botor / ‘99”.

Ireneusz Botor urodził się w 1956 r. w Tychach. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest adiunktem w Katedrze Malarstwa w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W jego dorobku znajdują się m.in. następujące cykle malarskie: „Zwierzostoły”, „Chleby”, „Ślady” (wraz z Sonią Botor), „Zapis”, „Biedaszyby” i „Studium dwóch kobiet”.
Artysta zrealizował prace z zakresu malarstwa monumentalnego, m.in. malowidło przedstawiające Ostatnią Wieczerzę w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Tychach. Prezentował swą twórczość na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju oraz za granicą.

Patryk Oczko