Dyskusje z gośćmi poprowadzi Marek Piechniczek, dziennikarz, rodowity tyszanin.
Pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu skupione będzie wokół 12. Tyskiego Zeszytu Historycznego Ponownie w Rzeszy. Dzienniki wojenne tyskiej policji 1939 – 1940.
Gośćmi spotkania będą autor tłumaczenia i opracowania dziennika dr Grzegorz Bębnik oraz dr Mirosław Węcki, specjalizujący się w historii II wojny światowej.
Wstęp na spotkanie jest wolny
12. Tyski Zeszyt Historyczny zawiera tłumaczenie fragmentów tzw. dzienników wojennych (Kriegstagebuch) znajdujących się w zbiorach Archiwum Państwowego w Katowicach, a sporządzanych przez funkcjonariuszy posterunku policji ochronnej (Schutzpolizei) w Tychach. Każdy z posterunków Schupo zobowiązany był do prowadzenia dokumentacji, tzw. dzienników wojennych, będących rodzajem luźnego rejestru aktualnych wydarzeń.
W zbiorach Archiwum Państwowego w Katowicach najlepiej zachował się dziennik wojenny Schupo z Tychów, w znacznie mniejszym zakresie z Mikołowa, a zupełnie szczątkowo z Pszczyny.
Tyski dziennik obejmuje zapiski dokonywane od 15 września 1939 roku do 18 lutego 1940 roku – łącznie jest to 151 wpisów dziennych. Całość nie jest kompletna, wpisy urywają się 25 listopada i ponownie prowadzone są dopiero od 3 grudnia 1939 roku.
Tyskie Zeszyty Historyczne to seria wydawnicza Muzeum Miejskiego w Tychach, której przyświeca idea wypełniania białych plam w wiedzy społeczeństwa o historii Tychów. Zeszyty łączą perspektywę mikrohistoryczną ze starannością dokumentacji, z wykorzystaniem nowych źródeł.
Najnowszy zeszyt serii można nabyć w cenie 15 zł za egzemplarz, w obu siedzibach Muzeum Miejskiego – w Starym Magistracie (pl. Wolności 1) oraz w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9), jak również zamówić za pośrednictwem Internetu (www.muzeum.tychy.pl/ Wydawnictwa).