Opis
Grafika (akwaworta) jest pokłosiem wystawy czasowej „Księżniczki i dziewczyny”, prezentowanej w Muzeum Miejskim w Tychach od 14 maja do 16 października 2021 roku. Ekspozycja pokazywała twórczość dwunastu współczesnych artystek twórczo związanych z Górnym Śląskiem, które na zaproszenie kuratorów wystawy – dr hab. Irmy Koziny i dr. Patryka Oczki – podjęły niebanalny dialog z historią, składając swoją twórczością hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku.
Jedną z artystek, „dziewczyn”, była Weronika Siupka, która w swojej pracy podjęła się interpretacji postaci historycznej, „księżniczki”, Waleski von Tiele–Winckler.
Waleska von Tiele–Winckler – urodzona 26 sierpnia 1829 roku. Córka i spadkobierczyni Franciszka Wincklera, wybitnego przemysłowca, właściciela licznych kopalń i hut. Jej imię pochodzi od czeskiego „zlatovláska”, czyli złotowłosa. Ta piękna i niezwykle majętna katoliczka cieszyła się legendarnym powodzeniem u mężczyzn. W 1854 roku poślubiła pruskiego oficera Huberta von Tiele, z którym miała ośmioro dzieci. Jedną z ich córek była Matka Ewa z Miechowic. Waleska prowadziła intensywną działalność dobroczynną, pomagając biednym i chorym. Jest autorką „Tradycji rodzinnych” – wspomnień będących ważnym źródłem wiedzy na temat rodu Tiele–Wincklerów. Zmarła 18 marca 1880 roku.
Weronika Siupka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; w 2003 roku uzyskała dyplom w zakresie projektowania form przemysłowych. Od 2007 roku tworzy cykle graficzne oraz obrazy inspirowane architekturą przemysłową i miejską, a od 2010 roku dominującą techniką jej prac stała się akwaforta. Istotną cechą jej grafik jest emocjonalne odzwierciedlenie krajobrazu industrialnego Górnego Śląska, odchodzącego w zapomnienie w związku z trwającą od lat 90. XX wieku restrukturyzacją regionu zdominowanego przez górnictwo.
Grafika jest sprzedawana bez ramy.