warsztaty

Leki ziołowe

warsztaty naparowe towarzyszące wystawie „Farmaceutka – Ogród Balsamiczny”

5 II 2022, godz. 11.00-13.30

Pozwolą przyjrzeć się domowej apteczce i wzbogacić ją o naturalne substancje, które przygotują sami uczestnicy i same uczestniczki. To również okazja do poznania leczniczych ziół, ich charakterystyk, zapachów i bogatych właściwości. Fitoterapia to dział farmakologii, który zajmuje się produkcją leków ziołowych z surowców pozyskiwanych z roślin leczniczych. Podczas spotkania ekspertka w tej dziedzinie odpowie na nielimitowane pytania odnośnie ziół, leków ziołowych oraz naturalnych sposobów regeneracji.

Warsztaty będą podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej zostaną omówione postaci leków galenowych stosowanych w ziołolecznictwie (trwałe i nietrwałe). W części praktycznej uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję wykonać poszczególne wyciągi wodne, takie jak: napar, wywar, macerat lub odwar. Każdy uczestnik i uczestniczka otrzymają materiały pomocnicze oraz pomoc teoretyczną i praktyczną.

 

prowadzi: Agata Zaskórska – mieszka w Częstochowie. Jest zielarką i edukatorką. Kształci się w tych materiach od ponad 10 lat. Swoją wiedzę i praktykę zdobyła m.in. w Akademii Terapii Naturalnych we Wrocławiu, Europejskim Studium Przygotowania Zawodowego i Wiedzy Praktycznej w Międzyborowie, Poradni Zdrowego Odżywiania Dietetycznie Poprawni w Warszawie, Zielarni Primum non nocere w Gliwicach, Centrum Terapii Naturalnych Hagalaz we Wrocławiu, Centrum Naturoterapii ATYDE w Kudowie Zdroju. Jest również członkinią Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów. Prowadzi praktykę zielarską w Pracowni Fitoterapii Nimrodel, tworząc wiele fitoreceptur (leczniczych i kosmetycznych), sezonowo organizuje warsztaty, wykłady i spacery edukacyjne. Jest szczerze i bez pamięci zakochana w przetwórstwie zielarskim. Ponadto pasjonuje się litoterapią, psychosomatyką, aromaterapią i profilaktyką żywienia. Dodatkowo, poprzez działania twórcze, uprzyjemnia czas sobie i bliskim poprzez arteterapię: począwszy od rękodzieła po rysunek i malarstwo. Wszystko chętnie opiera na starych botanicznych rysunkach, księgach zielarskich i medycznych, żywych odcieniach oraz przyjemnej dla oka i dotyku fakturze. Dużą wagę przywiązuje do przyrody, życia i kolorów, a także uważności i wdzięczności. Pomaga w zrozumieniu działania roślin leczniczych, tłumaczy działanie tych metod tak, aby można było użyć ich we własnym zakresie w codziennym życiu. Specjalizuje się nie tylko w zielarstwie, czyli pozyskiwaniu, przetwarzaniu i metodach przechowywania roślin, ale, dzięki praktyce, zna dostępne na rynku wyroby zielarskie, kosmetyczne, leki roślinne oraz suplementy diety.

 

więcej o wystawie czasowej „Farmaceutka – Ogród Balsamiczny”

 

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzi: Agata Zaskórska (Pracownia Fitoterapii Nimrodel)
zapisy (liczba uczestników ograniczona): 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
koszt: 10 zł od osoby
uwaga! obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1
43–100 Tychy
W tytule przelewu prosimy o wpisanie: „warsztaty leki ziołowe 5.02.2022, g. 11 – imię i nazwisko uczestnika”
Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e–mail.

 

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w wydarzeniu, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

  • Leki ziołowe

Miejsce

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

Godziny otwarcia

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00
niedziela, poniedziałek, święta: nieczynne

sprzedaż wydawnictw i gadżetów
(płatność kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia, 30 marca–1 kwietnia, a także 1–3, 5 i 30 maja, 15 sierpnia oraz 1, 11 i 14–20 listopada.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl