Zasób zawiera materiał biograficzny, faktograficzny i ikonograficzny, m.in.: rysunki architektoniczne, plany sytuacyjne, mapy, fotografie rodzinne / z życia zawodowego, wycinki prasowe, korespondencję prywatną / służbową, notatki, dokumenty związane z pracą w tyskim Miastoprojekcie czy na Politechnice Warszawskiej. W skali lokalnej archiwalia związane są z historią Tychów, w szerszej perspektywie odnoszą się do historii polskiej architektury i urbanistyki oraz powojennej odbudowy kraju. Zdigitalizowane albumy będą udostępnione nieodpłatnie na stronie internetowej Muzeum Miejskiego w Tychach: https://muzeum.tychy.pl/wirtualnezbiory/
Zbiór ten ma duże znaczenie dla tyszanek i tyszan. Tychy były życiowym projektem Wejchertów – zostały zaprojektowane przez tę parę architektów, którzy w 1951 roku wygrali konkurs na generalną koncepcję nowego miasta. Wątkiem przewijającym się przez wszystkie albumy jest planowanie, budowa i rozbudowa Tychów.
organizator:
Muzeum Miejskie w Tychach
partnerzy:
Fundacja Kultura Obrazu
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Polski Związek Niewidomych. Okręg śląski
Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”
całkowita wartość projektu: 226 600 zł
środki własne: 163 600 zł
dofinansowanie: 63 000 zł
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.