oprowadzanie po wystawie

Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983

oprowadzanie dla osób niewidomych i słabowidzących

28 X 2023, godz. 15.00-16.00

Członkowie Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON na przełomie lat 70. i 80. XX wieku dokumentowali Śląsk – kolonie robotnicze i familoki, często tuż przed wyburzeniem (Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Martinschacht w Świętochłowicach), fotografowali hałdy i tereny przemysłowe na terenie Górnego Śląska (np. w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Świętochłowicach i Zabrzu), ale też ludzi w tym krajobrazie. Ich zdjęcia wyróżniają się tematem, stylem i krytycyzmem. Mawiali, że Śląsk był ciemny, czarny, smolisty i takie też były ich fotografie. Przybliżą je Ewelina Lasota, kuratorka wystawy, i Jagoda Grudzień, audiodeskryptorka z Fundacji Siódmy Zmysł (audiodeskrypcja to słowny opis treści wizualnych).

Pierwsza krytyczna wystawa Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON. Grupa rozwiązała się 40 lat temu. Jej trzon tworzyli Michał Cała (ur. 1948), Tadeusz Kluba (ur. 1951), Krzysztof Pilecki (ur. 1958), Henryk Rączkowski (1952–2008), Mieczysław Wielomski (1948–2018) i Zbigniew Zalewski (ur. 1951).

KRON został założony w 1976 roku przez Mieczysława Wielomskiego. Działał przy Zakładowym Domu Kultury „Teatr Mały” Fabryki Samochodów Małolitrażowych Bielsko-Biała Zakład nr 2 w Tychach. Początkowo klub zrzeszał kilkudziesięciu członków, organizował odczyty, spotkania, konkursy, wystawy, plenery fotograficzne. Integrował środowisko fotograficzne w mieście.

Mieczysław Wielomski znalazł dla klubu nazwę krótką i wymowną: kron to szkło techniczne charakteryzujące się dużą przejrzystością, stosowane w mikroskopach, lornetkach, aparatach fotograficznych. W tej nazwie jest wszystko: i wnikanie w materię świata, i przybliżanie jego odległych fragmentów.

W 1978 roku fotografowie KRONU programowo skoncentrowali się na dokumentowaniu Śląska, a twórców oddanych temu zagadnieniu zostało sześciu. Byli to Michał Cała (ur. 1948), Tadeusz Kluba (ur. 1951), Krzysztof Pilecki (ur. 1958), Henryk Rączkowski (1952–2008), Mieczysław Wielomski (1948–2018) i Zbigniew Zalewski (ur. 1951). Z czasem rozwinęli oni indywidualne kariery, jako członkowie ZPAF, fotoreporterzy, nauczyciele fotografii czy fotografowie krajoznawcy, dorobek grupy jednak, który odegrał w ich życiu twórczym rolę kluczową, przez lata pozostawał niezbadany.

Członkowie KRONU na przełomie lat 70. i 80. XX wieku dokumentowali Śląsk – kolonie robotnicze i familoki, często tuż przed wyburzeniem (Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Martinschacht w Świętochłowicach), fotografowali hałdy i tereny przemysłowe na terenie Górnego Śląska (np. w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Świętochłowicach i Zabrzu), ale też ludzi w tym krajobrazie. Nazywali siebie „młodymi gniewnymi”, silną inspirację odnajdując w kinie brytyjskim nowej fali lat 60. XX wieku. Swoje prace stawiali w kontrze do oficjalnej fotografii Śląska publikowanej na łamach prasy. W ciągu zaledwie kilku lat wypracowali jedyny taki w skali regionu – spójny i wyraźnie sprecyzowany, zarówno w zakresie tematu, jak i środków formalnych – sposób obrazowania śląskiego krajobrazu. Używali obiektywu szerokokątnego, który pozwalał uzyskać dużą dynamikę zdjęcia, szczególnie w ciasnych podwórkach i wąskich uliczkach. Stosowali także długi obiektyw – wyolbrzymiał dalekie plany. Człowieka ukazywali zawsze w kontekście, na tle familoków czy we wnętrzach mieszkalnych. Ich odbitki wyróżniał wysoki kontrast. Mawiali, że Śląsk był ciemny, czarny, smolisty i takie też były ich fotografie. Obrazy miały budzić świadomość ekologiczną. Zwracać uwagę na warunki życia na obszarach przemysłowych. Rejestrować architekturę osiedli robotniczych, często tuż przed wyburzeniem.

Na wystawie, której kuratorami są Ewelina Lasota i Michał Łuczak, prezentujemy blisko 70 prac – zarówno współczesnych wydruków, jak i oryginalnych odbitek ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.

Tworząc za żelazną kurtyną, kronowcy intuicyjnie skupili się na tematach, wokół których w Niemczech czy Wielkiej Brytanii koncentrowali się także inni twórcy zainteresowani przeobrażeniami krajobrazu pod wpływem przemysłu. Można wspomnieć o fotografiach powstałych w kręgu Bernda i Hilli Becherów, którzy systematycznie katalogowali obiekty przemysłowe w Niemczech. Ponadto szczególnie widoczne są nawiązania do prac artystów i artystek z byłej NRD, takich jak Arno Fischer, Evelyn Richter, Helga Paris, Christian Borchert i Ute Mahler. Widać w ich twórczości podobieństwa do prac fotografów brytyjskich dokumentujących przemiany w Anglii za rządów Margaret Thatcher – wówczas to cięcia świadczeń socjalnych, strajki górników czy polityka prywatyzacji spotkały się z silną reakcją i zaangażowaniem fotografów dokumentalnych. KRON to fenomen lokalny, wywiedziony z intuicji młodych twórców, który współgra z tendencjami w światowej fotografii tamtego okresu.

Wystawa prezentowana w Muzeum Miejskim w Tychach jest pierwszą próbą opracowania rozproszonego dorobku KRONU. Przywraca kolektywowi ważne miejsce w historii polskiej fotografii. Uzmysławia też aktualność tematów podejmowanych przez artystów: ciągle mierzymy się z konsekwencjami procesów, jakie twórcy dostrzegli już kilka dekad temu.

W różnych okresach do klubu należeli m.in. Zbigniew Bochenek, Jerzy Bierwiaczonek, Michał Cała, Lucjan Głogowski, Alfred Granek, Ireneusz Kaźmierczak, Tadeusz Kluba, Andrzej Kołodziej, Kazimierz Majchrzak, Bronisław Majewski (prezes), Krzysztof Pilecki, Henryk Rączkowski (późniejszy prezes), Piotr Szymon, Mieczysław Wielomski (założyciel), Zbigniew Zalewski.

 

Twórcy biorący udział w wystawie:

Michał Cała (ur. 1948) – członek KRONU (1978–1983) oraz Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1983), absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), w latach 1975–1992 dokumentował śląski krajobraz przemysłowy, w efekcie czego powstał najważniejszy w jego dorobku cykl czarno-białych fotografii Śląska. Zdobywca wielu nagród, m.in. Grand Prix na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach (1979, 1983). Jego fotografie były publikowane w albumach: „Antologia fotografii polskiej 1839–1989” (Bielsko-Biała: Lucrum, 1999), „Polska fotografia w XX wieku” (Warszawa: ZPAF, 2007), „Śląska Fotografia Artystyczna” (Katowice: Fundacja Wielki Człowiek, 2019). Autor indywidualnych albumów: „Śląsk” (Kraków: Galeria Zderzak, 2006), „Śląsk i Galicja” (Kraków: Muzeum Historii Fotografii, 2015). Od 2017 roku jest reprezentowany przez MMX Gallery w Londynie.

fot. Michał Cała/Tyski Klub Fotograficzny KRON, Rybnik, 1978, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Tadeusz Kluba (ur. 1951) – instruktor fotografii w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach (1974–1976), członek KRONU (1976–1983) oraz Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego (1978–1981), fotoreporter „Solidarności Jastrzębie” (1981–1982). Po internowaniu w stanie wojennym wyemigrował do Francji (1983). Fotoreporter dziennika „Sud Ouest” (1983–2014), współpracował z wieloma agencjami fotograficznymi (AFP, Maxppp, Visual, EPA) oraz wydawnictwami (m.in. Gallimard, Albin Michel). Jego zdjęcia były publikowane w prasie francuskiej (m.in. „Le Monde”, „Libération”, „Le Figaro”, „République des Pyrénées”, „Le Parisien”).

fot. Tadeusz Kluba/Tyski Klub Fotograficzny KRON, Świętochłowice (kolonia robotnicza Martinschacht), ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

 

Krzysztof Pilecki (ur. 1958) – aktywny uczestnik prac Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON (1976–1983), Grupy Twórczej HARD, Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, Grupy 999; członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1985). Nauczyciel fotografii, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach (1992–1995), Wydziałem Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2008–2018), aktualnie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie.

fot. Krzysztof Pilecki/Tyski Klub Fotograficzny KRON, osadnik oraz hałda KWK „1 Maja”, Wodzisław Śląski, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Henryk Rączkowski (1952–2008) – członek KRONU (1976–1983) i jego drugi prezes (po Bronisławie Majewskim), sprawny organizator życia kulturalnego w Tychach, z zawodu technik górnik, fotografią zajmował się amatorsko, pracował w Zakładzie Elektroniki Górniczej w Tychach.

fot. Henryk Rączkowski/Tyski Klub Fotograficzny KRON, Ruda Śląska, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Mieczysław Wielomski (1948–2018) – organizator śląskiego środowiska fotograficznego, twórca takich formacji, jak Tyski Klub Fotograficzny KRON (1976–1983; od 1982 Samodzielna Grupa Twórcza KRON w Czechowicach-Dziedzicach), Grupa Twórcza HARD, Landskapiści, Pictorial Team, Stowarzyszenie Fotograficzne „Przeciw Nicości”. Każda z nich odzwierciedlała aktualne zainteresowania twórcy możliwościami kreacyjnymi fotografii, od klasycznego dokumentu po cyfrowe przetworzenia. Członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1985) i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

fot. Mieczysław Wielomski/Tyski Klub Fotograficzny KRON, Górny Śląsk (lokalizacja nieznana), ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Zbigniew Zalewski (ur. 1951) – członek KRONU (1978–1983), posiada uprawnienia instruktora fotografii. Zorganizował i prowadził ciemnie oraz kółka fotograficzne w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach oraz w hotelu robotniczym Przedsiębiorstwa Ciężkiego Sprzętu Budowlanego Budownictwa Węglowego w Tychach, gdzie pracował jako instruktor kulturalno-oświatowy (1977–1981). Przez ponad trzydzieści lat aktywny działacz PTTK – m.in. przewodnik GOT i OTP, strażnik ochrony przyrody. W 1987 roku otrzymał tytuł Instruktora Fotografii Krajoznawczej PTTK. Uzyskał akceptacje prac i nagrody na kilkudziesięciu konkursach krajowych, m.in. Grand Prix w konkursie „Moje miasto – moja ulica” organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Katowicach (1983).

fot. Zbigniew Zalewski/Tyski Klub Fotograficzny KRON, Świętochłowice-Lipiny, dzięki uprzejmości autora

 

więcej o wystawie czasowej „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983”

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

 

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzą: Ewelina Lasota i Jagoda Grudzień (Fundacja Siódmy Zmysł)
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

 

fot. Artur Pławski

 

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Fotorelację z wydarzenia przygotował Artur Pławski

  • 01muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 02muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 03muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 04muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 07muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 08muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 09muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 10muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 11muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 12muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 13muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 14muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 15muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 20muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 16muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 17muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 18muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 22muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 23muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 24muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 25muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 27muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 28muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 29muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 31muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 32muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 33muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 34muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 35muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 36muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 26muzeum_miejskie_tychy_tyski_klub_fotograficzny_kron_slask_1978–1983_28.10.2023_fot_artur_plawski

  • 43muzeum_miejskie_tychy_szeroki_kat_miastozielen_tychy_28.10.2023_fot_art

  • 36muzeum_miejskie_tychy_szeroki_kat_miastozielen_tychy_28.10.2023_fot_art

  • 44muzeum_miejskie_tychy_szeroki_kat_miastozielen_tychy_28.10.2023_fot_art

  • 45muzeum_miejskie_tychy_szeroki_kat_miastozielen_tychy_28.10.2023_fot_art

Miejsce

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

Godziny otwarcia

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
od 31 stycznia 2025 roku

sprzedaż wydawnictw i gadżetów (płatność kartą):
poniedziałek–piątek: 8.00–16.00
sobota, niedziela, święta: nieczynne

W 2025 roku nieczynne w dniach: 1 i 4–6 stycznia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl