Konkurs

Silesia Incognita 2025

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie

9 XII 2024-17 V 2025

Roztomili kamraciŏ Ślōnska! Baby, chopy a bajtle, kere przajōm naszymu hajmatowi!
  1. Dziewiąta edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” – czas start!
  2. Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?
  3. Do kogo skierowany jest konkurs?
  4. Etapy konkursu
  5. Patron honorowy, patron merytoryczny i jury
  6. Nagrody
  7. Wyniki pierwszego etapu
  8. Terminarz
  9. Zasady uczestnictwa – regulamin, oświadczenie, materiały pomocnicze, instrukcja dla uczestniczek i uczestników oraz spis powtarzających się tematów
  10. Więcej informacji
  11. Organizatorzy, patron honorowy, patron merytoryczny, partner i sponsor
  12. Regionalny patron medialny wydarzeń Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Dziewiąta edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” – czas start!

Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach organizuje dziewiątą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Zwyciężczynie i zwycięzcy, dzięki Patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, Posłowi do Parlamentu Europejskiego X kadencji – pojadą do Parlamentu Europejskiego. Na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prac konkursowych poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska czekamy do 4 kwietnia 2025 roku.

 

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą regionu śląskiego, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczennic i uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

 

Do kogo skierowany jest konkurs?

Do uczestnictwa w konkursie zapraszamy uczennice i uczniów starszych klas szkół podstawowych (VI–VIII) z województwa śląskiego. Czekamy na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prac konkursowych poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska.

 

Etapy konkursu

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu pracy konkursowej (w formie np. filmu, audycji radiowej lub podcastu, reportażu, miniprzewodnika, prezentacji lub bloga) poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorek i autorów 30 najwyżej ocenionych prac konkursowych – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 17 maja 2025 roku w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach.

 

Patron honorowy, patron merytoryczny i jury

Szósty raz patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego X kadencji, a Patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Wśród jurorek i jurorów znaleźli się: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) oraz badaczka kultury i dziedzictwa Śląska dr Małgorzata Tkacz-Janik.

 

Nagrody

Warto, bo nagroda główna, ufundowana przez Patrona honorowego to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego! Na pozostałe finalistki i finalistów czekają również inne atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe, także wycieczki regionalne z przewodnikiem. Dodatkowo konkurs znajduje się w Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko dlatego warto poznawać naszą Małą Ojczyznę i jej tajemnice, co sprawia wiele radości.

 

Wyniki pierwszego etapu

Dziękujemy drużynom oraz nauczycielkom–opiekunkom i nauczycielom–opiekunom za wszystkie prace. W IX edycji na konkurs wpłynęło 25 zgłoszeń drużyn z 18 szkół z 12 miejscowości: 50 uczennic i uczniów przygotowanych przez 16 nauczycielki/nauczycieli, z czego 5 nauczycielek/nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę! Uczennice i uczniowie oraz nauczycielki i nauczyciele zgłosili się z: Bojszów (1 drużyna z 1 szkoły), Bytomia (1 drużyna z 1 szkoły), Chorzowa (2 drużyny z 1 szkoły), Gliwic (4 drużyn z 2 szkół), Jastrzębia-Zdroju (1 drużyna z 1 szkoły), Katowic (5 drużyn z 4 szkół), Łazisk Górnych (1 drużyna z 1 szkoły), Poręby (1 drużyna z 1 szkoły), Rybnika (1 drużyna z 1 szkoły), Siemianowic Śląskich (2 drużyny z 1 szkoły), Toszka (1 drużyna z 1 szkoły) i Tychów (5 drużyn z 3 szkół).

 

Do finału konkursu zakwalifikowali się uczennice i uczniowie, którzy przygotowali poniższe prezentacje (lista prezentacji w kolejności od tych, które uzyskały najwyższą punktację):
1/ „Twórca śląskich westernów, artysta, malarz, wizjoner – Ślązak z krwi i kości – Józef Kłyk”: Justyna Biolik i Zofia Liszka (nauczycielka: Lucyna Wałach) ze Szkoły Podstawowej im. W.Gawlikowicza w Bojszowach / 28,75 pkt.
2/ „Tragedia Górnośląska 1945 – Zawierom ôczy i durch to widza…”: Amelia Macioł i Michał Rogóż (nauczyciel: Tomasz Świdergał) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 22 w Katowicach / 28,75 pkt.
3/ „Ks. Konrad Szweda”: Bruno Just i Patryk Wyleżoł (nauczycielka: Sylwia Mazur) ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Piastów Śląskich w Łaziskach Górnych / 28 pkt.
4/ „Ślonzoki w Teksasie”: Aleksandra Bartecka i Edyta Klita (nauczycielka: Donata Podkowa) ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Sendlerowej w Toszku / 27,25 pkt.
5/ „Nasza Dziesiątka. 140 lat Szkoły Podstawowej nr 10 w Tychach”: Bartosz Bartnik i Bartosz Rasztabiga (nauczyciel: Marek Kozłowski) ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tychach / 27 pkt.
6/ „Nasza Księżna Daisy”: Szymon Byrczek i Cezary Hanas (nauczycielka: Alicja Cedziło) ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J.Korczaka z Oddziałami Dwujęzycznymi w Chorzowie / 25,5 pkt.
7/ „Janina Omańkowska. Życie, działalności i pamiątki”: Judyta Nowok i Barbara Skorek (nauczycielka:Alicja Cedziło) ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka z Oddziałami Dwujęzycznymi w Chorzowie / 24,75 pkt.
8/ „Beboki”: Mateusz Lalik i Dominik Pieczyrak (nauczyciel: Tomasz Nawrat) ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Ziętka w Katowicach / 24,5 pkt.
9/ „Beboki – słowiańskie demony”: Bartłomiej Kowalski i Emilia Kubera (nauczyciel: Damian Dobrosielski) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Katowicach / 24 pkt.
10/ „Na kole bez Slonsk”: Tomasz Krawuczke i Wojciech Owczorz (nauczycielka: Olga Ryszka) ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. K. Miarki w Rybniku / 24 pkt.
11/ „Ks. Antoni Korczok”: Zuzanna Borth i Laura Urbanek (nauczyciel: Grzegorz Koniczek) z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach / 23,5 pkt.
12/ „Górny Śląsk. Ciekawostki”: Maksymilian Kotok i Tomasz Salbert (nauczyciel: Grzegorz Koniczek) z I Szkoły Społecznej w Gliwicach / 22,5 pkt.
13/ „Nowożytność na Śląsku”: Bartosz Psik i Paweł Psik (nauczyciel: Tomasz Nawrat) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Katowicach / 22,5 pkt.
14/ „Ryszard Pawłowski – przeżywasz przygodę i czujesz się spełniony”: Adam Grzybek i Wiktor Sokołowski (nauczyciel: Damian Dobrosielski) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Katowicach / 22,25 pkt.
15/ „GKS Tychy. Drużyna hokejowa”: Szymon Bonczyk i Aleksandra Seweryn (nauczycielka: Bożena Grzyś) ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Tychach / 22 pkt.
16/ „Nitroerg Bieruń”: Emilia Para i Dominika Szlachta (nauczycielka: Bożena Grzyś) ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Tychach / 21,75 pkt.
17/ „Trójwieś beskidzka”: Livia Bochenek i Lena Kula (nauczyciel: Grzegorz Koniczek) z I Szkoły Społecznej w Gliwicach / 21,25 pkt.
18/ „Podobóz koncentracyjny w Siemianowicach Śląskich – Laurahutte”: Iga Kiołbasa i Julia Kuźmicka (nauczycielka: Katarzyna Urbańczyk) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. A. Mickiewicza w Siemianowicach Śląskich / 21,25 pkt.
19/ „Architektura w Tychach”: Martyna Cozac i Magdalena Kafka (nauczycielka: Bożena Grzyś) ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Tychach / 21 pkt.
20/ „Cmentarz choleryczny w Siemianowicach Śląskich – Przełajka”: Bartosz Filipiak i Jakub Zieliński (nauczycielka: Katarzyna Urbańczyk) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. A. Mickiewicza w Siemianowicach Śląskich / 20,75 pkt.
21/ „Zamki i pałace w województwie śląskim”: Maria Kuś i Sonia Michalska (nauczyciel: Grzegorz Koniczek) z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach / 20 pkt.
22/ „Slonsk i Jastrzymbie Zdrój”: Igor Krzysteczko i Tomasz Ucher (nauczycielka: Izabella Szklanny) ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. L. J. Kerna w Jastrzębiu-Zdroju / 19,5 pkt.
23/ „Parafia Ducha Świętego w Tychach”: Małgorzata Bula i Maja Zając (nauczycielka: Bożena Grzyś) ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Tychach / 19,25 pkt.
24/ „Opera Śląska”: Wojciech Barakowski i Michał Kwiatkowski (nauczyciel: Paweł Matonia) ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego w Bytomiu / 19 pkt.

 

Terminarz
  • termin przyjmowania zgłoszeń: do 4 kwietnia 2025 (dla zgłoszeń przesłanych do 14 marca 2025 – możliwość konsultacji wątpliwości)
  • ogłoszenie wyników pierwszego etapu: 30 kwietnia 2025
  • finał i wręczenie nagród: 17 maja 2025 w Tyskiej Galerii Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7

 

Zasady uczestnictwa – regulamin, oświadczenie, materiały pomocnicze, instrukcja dla uczestniczek i uczestników oraz spis powtarzających się tematów

Regulamin

Oświadczenie

Materiały pomocnicze

Instrukcja dla uczestniczek i uczestników

Spis powtarzających się tematów

 

Więcej informacji
  • w kwestiach merytorycznych:
    Marcin Melon
    (Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach)
    e-mail: marcinmelon1979@gmail.com
  • w kwestiach organizacyjnych:
    Katarzyna Grobelna
    (Muzeum Miejskie w Tychach, Dział Edukacji i Promocji)
    tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: konkurs@muzeum.tychy.pl

 

Organizatorzy, patron honorowy, patron merytoryczny, partner i sponsor

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach

patron honorowy:
Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego X kadencji

patron merytoryczny:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

partner:
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S. A.

sponsor:
Fundacja Tauron

 

Regionalny patron medialny wydarzeń Muzeum Miejskiego w Tychach

 

fot. Artur Pławski

 

  • Silesia Incognita 2025

Miejsce

Tyska Galeria Sportu
ul. Edukacji 7

Godziny otwarcia

zwiedzanie wystawy stałej (wstęp wolny):
wtorek–piątek: 10.00–16.00
sobota, niedziela, poniedziałek, święta: nieczynne

sprzedaż wydawnictw i gadżetów (płatność kartą)

W 2025 roku nieczynna w dniach: 1 i 4–6 stycznia, 19–21 kwietnia oraz 1–5 maja i 7 maja.