Edukacja
SPACERY

Szlakiem budowy nowego miasta: A, B i Stare Tychy

szkoły podstawowe: klasy VII–VIII, szkoły średnie, dorośli


Cykl spacerów, którego celem jest nie tylko oprowadzanie po osiedlach nowego miasta, ale też nowe spojrzenie na starsze realizacje architektoniczne w mieście. To okazja, aby przyjrzeć się założeniom urbanistycznym, budynkom i detalom architektonicznym, jak np. rzeźby plenerowe.

Przybliżenie historii, architektury i akcentów plastycznych dwóch pierwszych osiedli nowego miasta i ich relacji z zabudową dawnej wsi Tychy. Zaprojektowane w 1951 roku przez Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego osiedle A to pełne odzwierciedlenie obowiązującej wtedy doktryny socrealistycznej. Natomiast osiedle B, zaprojektowane według koncepcji Hanny Adamczewskiej i Kazimierza Wejcherta, odzwierciedla wyswobodzenie się z tych rygorów, czego wyrazem jest m.in. płynne połączenie z wiejską zabudową oraz włączenie w układ urbanistyczny kościoła pw. św. Marii Magdaleny.

 

Podstawa programowa: przyswojenie informacji z różnych dziedzin sztuk plastycznych oraz architektury; zapoznanie się z twórczością artystów i architektów w obrębie „małej ojczyzny”; znajomość dziedzictwa kulturowego najbliższego otoczenia, znajomość lokalnych zabytków i dzieł architektury (historycznej i współczesnej); identyfikowanie się z „małą ojczyzną” i poczucie współodpowiedzialności za jej rozwój i kształtowanie ładu przestrzennego; przejawianie troski o pamiątki i zabytki historyczne.

 

czas trwania: 1,5–2 godz.
miejsce zbiórki: ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki), Tychy

 

fot. Grzegorz Krzysztofik

 

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach


Warning: getimagesize(): Filename cannot be empty in /alt/home/webmaster.info-partner/html/test_muzeum/wp-content/themes/mmtychy/mmtychy-postedu.php on line 77
  • Szlakiem budowy nowego miasta: A, B i Stare Tychy

Godziny

spacer można zamówić we wcześniej wspólnie ustalonym terminie, z wyprzedzeniem minimum tygodnia

Prowadzący

dr Patryk Oczko, Mateusz Miłoń

Opłaty

150 zł (dla osób ze szczególnymi potrzebami: bezpłatne)
maksymalna liczba uczestniczek i uczestników to 30 osób

Zapisy

Dział Edukacji i Promocji
Natalia Sitko: 32 327 18 20–22, wew. 24 lub 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl