ogłoszenie

50 lat z Fabryką Samochodów Małolitrażowych w Tychach

16 VIII 2023-30 VI 2024

Jesteś związany/-a z tyską FSM? Pracowałeś/-aś w dawnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych Zakład Nr 2 w Tychach? A może pracujesz obecnie w tyskim przedsiębiorstwie Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland? Opowiedz nam, jak tu było i jest. Podziel się swoją historią i wspólnie ocalmy ją od zapomnienia.

Muzeum Miejskie w Tychach poszukuje osób dawniej i obecnie związanych z Fabryką Samochodów Małolitrażowych Zakład nr 2 w Tychach (dziś: Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland), które zechcą podzielić się opowieścią o pracy, ludziach, wydarzeniach oraz posiadają w rodzinnych zbiorach takie obiekty, jak: dokumenty, fotografie, czy pamiątki z logo FSM.

fot. Montaż pierwszych konstrukcji stalowych hali nr 1 – Spawalni, fot. autor nieznany, 1973, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Celem Muzeum Miejskiego w Tychach jest zebranie jak największej liczby opowieści – pomogą one w poznawaniu historii miasta, której niewątpliwą częścią był FSM Zakład nr 2. Chcemy ocalić te historie od zapomnienia, opracować i udostępnić je szerszej grupie odbiorców, wydając publikację podsumowującą 50 lat działalności tego przedsiębiorstwa, które nadało kształt południowej części miasta Tychy.

fot. Dwumilionowy Fiat 126p, fot. Zygmunt Wieczorek, 1985, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

kontakt:
Agata Berger-Połomska (Dział Historii Miasta)
32 327 18 20–22, wew. 30, a.berger@muzeum.tychy.pl

fot. Fabryka Samochodów Małolitrażowych, fot. Zygmunt Wieczorek, 1980, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

• 50 lat z Fabryką Samochodów Małolitrażowych w Tychach