warsztaty

Album dla Zygmunta

cykl warsztatów towarzyszących wystawie „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”

9 VII 2022, godz. 17.00-19.00

Propozycja dla wszystkich pasjonujących się fotografią, którym bliska jest tematyka ciągle powstającego miasta – wspólnie udokumentujemy ten proces. Efektem warsztatów będzie symboliczny „Album dla Zygmunta”, ale także wzbogacenie miejskiego archiwum o współczesną fotograficzną kronikę miejskiego organizmu.

Zygmunt Kubski, fotograf amator, był czułym obserwatorem rozbudowy miasta, przez lata dokumentującym powstające budynki i budowniczych przy pracy. Jego najmłodsze fotografie, znajdujące się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach, pochodzą z 1980 roku. Po ponad 40 latach spróbujemy, podążając jego tropem, stworzyć dla niego prezent – symboliczny „Album dla Zygmunta”. Tam znajdą się fotografie z aktualnych miejsc budowy z wciąż rozwijających się Tychów. Bo miasta, jak twierdził Kazimierz Wejchert, ukończyć się nie da, ciągle się rozwija.

 

Zygmunt Kubski (1921–2008) – fotograf, amator. Wywodził się z majątku ziemskiego Winnica w wielkopolskim Trzemesznie (w czasie wojny zajętym przez wojsko niemieckie, po wojnie rozparcelowanym). Po utracie ziemi przeniósł się do Szczecina, gdzie podjął pracę w Centrali Materiałów Budowlanych. Tam po raz pierwszy zetknął się z budownictwem, tam też poznał Annę Sklepińską (przybyłą spod Lwowa), z którą wziął ślub w 1949 roku. Następnie zatrudnił się w Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego, które w 1954 roku skierowało go do budowy Tychów w ramach powołanego Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego – Nowe Tychy. Początkowo pracował jako dyspozytor w ZBM, a na początku lat 60. został kierownikiem Międzyzakładowego Klubu Techniki i Racjonalizacji. Fotografował budujące się miasto – dokumentował etapy budowy miasta, powstawanie osiedli B, C, D, E, F, M, N i O, technologię budowy, m.in. system 540 i W–70, obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportową, sprzęt budowlany, miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu i nowoczesną architekturę. Rejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne. Zmarł w Tychach. W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach zachował się bogaty zbiór jego fotografii z lat 1954–1980.

Tychy (1951) – choć mają długą historię, pełne prawa miejskie otrzymały dopiero w 1951 roku. Po rozpoczętej wówczas rozbudowie miały zapewnić bazę mieszkaniową dla osób zatrudnionych w przemyśle ciężkim i wydobywczym w okolicznych miejscowościach. Pierwsze osiedle, oznaczone literą A, zostało zaprojektowane przez Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego. Kolejne wpisują się w koncepcję generalnych projektantów miasta, Kazimierza Wejcherta i Hanny Adamczewskiej-Wejchert. Plan urbanistyczny opierał się na krzyżu kompozycyjnym: oś północ–południe miała łączyć tereny Parku Północnego z lasem paprocańskim, oś wschód–zachód pokrywała się z przebiegiem wykopu kolei średnicowej. Osiedla reprezentują różne style architektoniczne (od socrealizmu do postmodernizmu), ich nazwy odpowiadają kolejnym literom alfabetu.

 

Ważne: terminy kolejnych działań będą ustalane z uczestnikami i uczestniczkami; osoby niepełnoletnie zapraszamy w towarzystwie opiekuna.

 

I etap: Przygotowanie

Zwiedzanie wystawy „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”, poznawanie prac Zygmunta Kubskiego, dyskusja. Omówienie planu działania i zagadnień, które będzie warto ująć w dokumentacji.

 

II etap: Samodzielne fotografowanie przestrzeni

W twojej okolicy wznoszone są nowe budynki? Być może twoje okna wychodzą na plac budowy? Na twoich oczach rozrasta się miejska tkanka? Zadaniem uczestników i uczestniczek będzie dokumentowanie szczegółów procesu powstawania nowych budynków na terenie miasta – na przykład poprzez systematyczne fotografowanie widoku z okna.

 

III etap: Podsumowanie

Praca nad zbiorem zdjęć, wybór najlepszych ujęć, wspólne tworzenie albumu.

 

więcej o wystawie czasowej „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”

 

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Anna Kura
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), a.kura@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

 

fot. Osiedle C – wznoszenie pierwszej kondygnacji, fot. Zygmunt Kubski, ok. 1957, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

  • Album dla Zygmunta

Miejsce

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

Godziny otwarcia

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00
niedziela, poniedziałek, święta: nieczynne

sprzedaż wydawnictw i gadżetów
(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne


W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia, 30 marca–1 kwietnia oraz 1–3 i 5 maja.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl