ogłoszenie

6 IX 2022-31 XII 2024

Muzeum Miejskie w Tychach realizuje projekt „Cyfrowe albumy architektów Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta z lat 1948–1994” dofinansowany w kwocie 63 000 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Projekt realizowany w latach 2022–2024 obejmuje digitalizację, opracowanie i udostępnienie na stronie internetowej muzeum 36 albumów z lat 1948–1994 wykonanych przez Hannę Adamczewską-Wejchert (1920–1996) i Kazimierza Wejcherta (1912–1993). To ok. 4 500 stron stanowiących spuściznę po generalnych projektantach Tychów.

Zasób zawiera materiał biograficzny, faktograficzny i ikonograficzny, m.in.: rysunki architektoniczne, plany sytuacyjne, mapy, fotografie rodzinne / z życia zawodowego, wycinki prasowe, korespondencję prywatną / służbową, notatki, dokumenty związane z pracą w tyskim Miastoprojekcie czy na Politechnice Warszawskiej. W skali lokalnej archiwalia związane są z historią Tychów, w szerszej perspektywie odnoszą się do historii polskiej architektury i urbanistyki oraz powojennej odbudowy kraju. Zdigitalizowane albumy będą udostępnione nieodpłatnie na stronie internetowej Muzeum Miejskiego w Tychach.

Zbiór ten ma duże znaczenie dla tyszan i tyszanek. Tychy były życiowym projektem Wejchertów – zostały zaprojektowane przez tę parę architektów, którzy w 1952 r. wygrali konkurs na generalną koncepcję nowego miasta. Wątkiem przewijającym się przez wszystkie albumy jest planowanie, budowa i rozbudowa Tychów.

organizator:
Muzeum Miejskie w Tychach

partnerzy:
Fundacja Kultura Obrazu
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Polski Związek Niewidomych. Okręg śląski
Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”

całkowita wartość projektu: 226 600 zł
środki własne: 163 600 zł
dofinansowanie: 63 000 zł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

• Cyfrowe albumy Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta z lat 1948–1994