ABC – Architektura Bliżej Ciebie

Ferie 2021: Mój miejski skarb

gra terenowa dla rodziny i przyjaciół

4 I 2021-17 I 2021

Już 4 stycznia 2021 roku rozpoczynają się ferie zimowe. Muzeum Miejskie w Tychach przygotowało dwie propozycje niebanalnego spędzenia z najmłodszymi tego w tym roku dosyć nietypowego czasu. Koncentrują się na wspólnych działaniach bazujących na fotografiach. Wśród nich aktywność wciągająca nie tylko najmłodszych odkrywców zagadek, ale i pasjonatów najbliższej okolicy, której efektem będzie własna gra miejska.

Dla kogo?
To działanie dla każdego, kto lubi eksplorować swoją miejscowość i najbliższą okolicę oraz w miarę pewnie czuje się obsługując smartfon czy komputer – zachęcamy do rodzinnej zabawy oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Dobrze, by najmłodsi wyruszali w teren pod opieką osoby dorosłej. Sugerowany wiek uczestników to 9+.

 

Z pewnością słyszeliście o różnych typach gier w terenie – podchodach, questach, grach miejskich…

Może uczestniczyliście kiedyś w podchodach? To rodzaj gry terenowej, w której jedna grupa, na wybranym przez siebie szlaku, pozostawia wskazówki, ślady i zadania do rozwiązania dla grupy drugiej, przed którą ucieka. Jej zadaniem jest odnalezienie tej pierwszej i tym samym dotarcie do celu.

A może braliście udział w queście? To z kolei rodzaj gry pozwalającej na samodzielne odkrywanie przeszłości, czyli nieoznakowany szlak, którym można podążać, kierując się wierszowanymi wskazówkami. Quest prowadzi do ukrytego skarbu. Brzmi ciekawie, prawda?

A gdyby samemu przygotować wskazówki, poszlaki i tym samym zachęcić kogoś z bliskich lub któregoś z przyjaciół do odkrycia i poznania Waszego skarbu? To jak najbardziej możliwe i wcale nie takie trudne!

Ale od początku… Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest specyficzna. Mimo, iż nie jest już dla nas nowa, a nawet mniej lub bardziej oswojona, to wciąż utrudniony kontakt z bliskimi i przyjaciółmi jest nie lada, często nużącym, wyzwaniem.

Co Wy na to, gdyby samemu, dobrze się bawiąc, wykorzystać czas ferii na symboliczne skrócenie tego dystansu? Nie musicie działać sami – zaproście do współpracy domowników. Na początek zdecydujcie, do kogo skierujecie grę: wtedy łatwiej będzie wybrać cel podróży – warto opracować niezbyt długi szlak. Wspólnie zastanówcie się, np. nad miejscem, które jest Wam szczególnie bliskie lub którego architektura robi na Was wrażenie. Być może jest budynek, którego fasada przykuwa Waszą uwagę? Jeśli w Waszej pamięci wyłoniło się już to miejsce, to mocno się go trzymajcie 🙂

 

Przygotujcie przydatne narzędzia:

  • aparat fotograficzny, telefon lub smartfon wyposażony w aparat i dyktafon – opcjonalnie oraz kabel, który pozwoli na przesłanie danych na komputer
  • kompas lub GPS (często dostępny w smartfonach) – opcjonalnie
  • notatnik i długopis
  • mapę (można posłużyć się np. mapami Google)
  • komputer z dostępem do Internetu
  • płytę CD lub pendrive – opcjonalnie
  • wyobraźnię 🙂

„Adresata” gry możecie poprowadzić do celu na wiele sposobów – zdecydować się na jeden lub też dowolnie je łączyć. Możecie opracować specjalną mapę (warto skorzystać np. z ogólnodostępnych map Google, a tam wybrać interesujący wycinek miasta), nagrać podcast, który Waszym głosem poprowadzi spacerowicza do skarbu, stworzyć poszlaki w postaci np. współczesnych zdjęć lub archiwalnych fotografii (warto skorzystać z wirtualnej mapy–archiwum „ABC – Architektura Bliżej Ciebie” www.abc.tychy.pl) lub też stworzyć wierszowany tekst questu z wskazówkami i zagadkami.

Zapakujcie narzędzia, które zabierzecie ze sobą: notatnik i długopis, wydrukowaną mapę, aparat fotograficzny lub telefon z tą funkcją, dyktafon, kompas lub GPS. Dobrze, jeśli szlak będzie prowadził z jakiegoś znanego „adresatom” miejsca startowego – początkiem może być także ich miejsce zamieszkania. Drogę do celu możecie opowiedzieć, opowieść tę nagrać na dyktafon podczas spaceru, a po powrocie zapisać w pamięci komputera.

Podczas spaceru warto robić zdjęcia – w zależności od poziomu trudności, który założycie. O wiele trudniej będzie rozpoznać miejsce, kierując się jedynie szczegółem w zbliżeniu – choć znajdą się i takie, gdzie ten szczegół mówi bardzo wiele 🙂 Po drodze możecie zastanowić się, gdzie i jak ukryć ewentualne wskazówki – być może znajdziecie miejsca, które idealnie nadają się na skrytkę. Powinny to być miejsca osłonięte od wiatru i deszczu, raczej poza zasięgiem zwierząt. Możecie zastanowić się nad formą skrytki czy wskazówki – świetnie sprawdzą się pojemniki: słoiczek, butelka lub woreczek. Ważne, by nie były to przedmioty cenne, które można pozostawić bezpiecznie bez nadzoru, bo w tej grze chodzi o to, by poszukiwacz samodzielnie i w dogodnym czasie przemierzał szlak.

Pamiętajcie, że możecie stosować różne miary – liczbę kroków, metry w przybliżeniu, kierunki geograficzne, nazwy ogólnie znanych miejsc czy budynków itd. (dla przykładu: teraz skręć w prawo i pokonaj dziesięć kroków/ idź naprzód ok. 2 metry, napotkasz…/ teraz skieruj się na północny wschód, po swojej prawej stronie będziesz mieć Urząd Miasta…). Ciekawymi poszlakami mogą okazać się towarzyszące dźwięki tła – dźwięk przejeżdżającego pociągu, gwar skweru, bicie dzwonów mogą być pomocne w ustaleniu położenia. Podczas spaceru zaznaczajcie na mapie ważne punkty orientacyjne. W miejscu docelowym także możecie ukryć wiadomość lub jakiś przedmiot – być może list, w którym opiszecie, dlaczego to miejsce jest dla Was ważne lub podzielicie się wspomnieniem. A może drobiazg, który będzie pamiątką pokonanej drogi? Niezależnie od tego finał trasy będzie skarbem sam w sobie.

Po powrocie do domu zgrajcie plik audio do pamięci komputera, a także uporządkujcie i przepiszcie notatki. Zdecydujcie, które punkty trafią na ostateczną wersję mapy – nanieście je jeszcze raz, na czysty egzemplarz. Jeśli to podpowie Wam wyobraźnia, zamieńcie szlak w wierszowaną zagadkę. Możecie urozmaicić grę zrobionymi podczas spaceru fotografiami lub zdjęciami archiwalnymi (w Internecie można znaleźć wiele ciekawych zbiorów, warto zerknąć do tyskiej bazy www.abc.tychy.pl) – zgrajcie je na dysk i wydrukujcie. Zastanówcie się, czy chcecie umieścić w terenie skrytki, a jeśli tak, to przygotujcie je i wybierzcie się ponownie na szlak, by ukryć wskazówki i skarby. Gotowy pakiet (polecenia, wskazówki, zagadki, mapę czy szlak w wersji audio) możecie wysłać do przyjaciół lub bliskich np. pocztą elektroniczną, możecie podrzucić go też do skrzynki pocztowej (nagrywając plik dźwiękowy na płycie CD lub pendrivie). Poproście, by poszukiwacze podzielili się z Wami swoimi odkryciami i wrażeniami, np. jakimiś zdjęciem na dowód dotarcia do skarbu 🙂

 

Przydatne linki:

 

Będzie nam bardzo miło, jeśli i Wy zechcecie podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i wrażeniami z przygotowywania gry. Pochwalcie się Waszymi miejskimi skarbami, oznaczając nas w mediach społecznościowych: FB @MuzeumMiejskiewTychach / Instagram: @mmtychy lub wysyłając na a.kura@muzeum.tychy.pl.

 

więcej informacji:
Anna Kura
a.kura@muzeum.tychy.pl
tel. 32 327 18 20 wew. 24

  • Ferie 2021: Mój miejski skarb