Projekt „Lacus”

LACUS czyli JEZIORO

warsztaty sensoryczne dla najmłodszych wraz kameralnym oprowadzaniem po wystawie

4 XII 2021, godz. 11.00-13.00

Zapraszamy w podróż do świata pełnego niespodzianek, skoncentrowanego wokół Jeziora Paprocańskiego. Naszą przewodniczką będzie Paulina Niemczyk, która opowie o projekcie „Lacus”, który wystawa, skierowana zarówno do tych młodszych, jak i starszych, podsumowuje. Wspólnie zanurzymy się w sztuce, spędzając czas w atmosferze zabawy.

Czeka jeszcze większa dawka świetnej zabawy, bo będzie można dotknąć wszystkiego! Podczas warsztatów sensorycznych, zgodnie z hasłem „Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”, najpierw przygotujemy masę, którą będziemy ugniatać, wałkować, formować i barwić. A efektem będą niepowtarzalne ozdoby świąteczne.

„Lacus” to autorska propozycja edukacyjna Pauliny Niemczyk, absolwentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, która w swojej twórczości artystycznej czerpie inspirację z natury, architektury i podróży. Ten interdyscyplinarny projekt badawczo–edukacyjny skierowany był do dzieci i młodzieży z Tychów. Jego celem było poszerzenie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat ekosystemu Jeziora Paprocańskiego, także w kontekście historii tego miejsca oraz perspektyw turystyki i rekreacji. Poznanie specyfiki tego unikalnego obszaru umożliwiły działania kreatywne z pogranicza nauki i sztuki, przybliżające zagadnienia z pogranicza biologii, geografii, fizyki i chemii, jak warsztaty, wycieczki, gry terenowe, prelekcje czy pokazy filmów. Działania edukacyjne i artystyczne miały miejsce na terenie Jeziora Paprocańskiego i Muzeum Miejskiego w Tychach od czerwca do października 2021 roku.
To łącznie 18 warsztatów dla dzieci i dorosłych, łączących zagadnienia z pogranicza ochrony środowiska i sztuki, 6 rodzinnych spacerów edukacyjnych wzdłuż Jeziora Paprocańskiego, wykład historyka sztuki, w którym oś narracji stanowił motyw jeziora w sztuce, lekcja ornitologiczna nie tylko dla najmłodszych, uwrażliwiająca na otaczający świat. Ponadto podczas spotkań „Dbam o Jezioro – akcja segregacja” uczestnicy i uczestniczki zebrali ponad 30 worków odpadów, zaśmiecających teren wybrzeża Jeziora Paprocańskiego.

prowadzi: Paulina Niemczyk – malarka i edukatorka. Dyplom uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w 2017 roku. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną, tworzeniem obiektów i instalacji, organizacją wystaw i projektów. Brała udział w ok. 50 wystawach i pokazach zbiorowych, na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Obecnie jej obrazy można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Tichauer Art Gallery w Tychach. W maju 2021 roku podjęła współpracę z Muzeum Miejskim w Tychach, rozpoczynając serię działań nad autorskim projektem „Lacus”.

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
zapisy (liczba uczestników ograniczona): 606 711 588, p.niemczyk@muzeum.tychy.pl

więcej o wystawie czasowej „LACUS czyli JEZIORO”

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

• LACUS czyli JEZIORO

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–piątek: 8.00–16.00
sobota, niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia oraz 30 marca–1 kwietnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl