oprowadzanie po wystawie

LACUS czyli JEZIORO

26 XI 2021, godz. 17.00-18.00

Zapraszamy w pierwszą podróż do świata skoncentrowanego wokół Jeziora Paprocańskiego. Naszą przewodniczką będzie Paulina Niemczyk, która premierowo opowie o projektcie „Lacus”, który wystawa podsumowuje.

Wystawa podsumowująca projekt „Lacus” – autorską propozycję edukacyjną Pauliny Niemczyk, skupioną wokół Jeziora Paprocańskiego. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace dzieci i dorosłych biorących udział w warsztatach, jak i dokumentacja fotograficzna, będąca wizualnym zapisem spacerów, wykładów i lekcji edukacyjnych. Zanurzmy się w sztuce i raz jeszcze wybierzmy się w podróż wokół Jeziora.

 

„Lacus” to autorska propozycja edukacyjna Pauliny Niemczyk, absolwentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, która w swojej twórczości artystycznej czerpie inspirację z natury, architektury i podróży. Ten interdyscyplinarny projekt badawczo–edukacyjny skierowany był do dzieci i młodzieży z Tychów. Jego celem było poszerzenie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat ekosystemu Jeziora Paprocańskiego, także w kontekście historii tego miejsca oraz perspektyw turystyki i rekreacji. Poznanie specyfiki tego unikalnego obszaru umożliwiły działania kreatywne z pogranicza nauki i sztuki, przybliżające zagadnienia z pogranicza biologii, geografii, fizyki i chemii, jak warsztaty, wycieczki, gry terenowe, prelekcje czy pokazy filmów. Działania edukacyjne i artystyczne miały miejsce na terenie Jeziora Paprocańskiego i Muzeum Miejskiego w Tychach od czerwca do października 2021 roku.
To łącznie 18 warsztatów dla dzieci i dorosłych, łączących zagadnienia z pogranicza ochrony środowiska i sztuki, 6 rodzinnych spacerów edukacyjnych wzdłuż Jeziora Paprocańskiego, wykład historyka sztuki, w którym oś narracji stanowił motyw jeziora w sztuce, lekcja ornitologiczna nie tylko dla najmłodszych, uwrażliwiająca na otaczający świat. Ponadto podczas spotkań „Dbam o Jezioro – akcja segregacja” uczestnicy i uczestniczki zebrali ponad 30 worków odpadów, zaśmiecających teren wybrzeża Jeziora Paprocańskiego.

 

Paulina Niemczyk – malarka i edukatorka. Dyplom uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w 2017 roku. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną, tworzeniem obiektów i instalacji, organizacją wystaw i projektów. Brała udział w ok. 50 wystawach i pokazach zbiorowych, na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Obecnie jej obrazy można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Tichauer Art Gallery w Tychach. W maju 2021 roku podjęła współpracę z Muzeum Miejskim w Tychach, rozpoczynając serię działań nad autorskim projektem „Lacus”.

 

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
zapisy (liczba uczestników ograniczona): 606 711 588, p.niemczyk@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

 

więcej o wystawie czasowej „LACUS czyli JEZIORO”

 

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Fotorelację z wydarzenia przygotowały Paulina Niemczyk i Marta Matuszewska

  • 09muzeum_miejskie_tychy_lacus_czyli_jezioro_26.11.2021_fot_paulina_niemczyk

  • 04muzeum_miejskie_tychy_lacus_czyli_jezioro_26.11.2021_fot_paulina_niemczyk

  • 08muzeum_miejskie_tychy_lacus_czyli_jezioro_26.11.2021_fot_paulina_niemczyk

  • 03muzeum_miejskie_tychy_lacus_czyli_jezioro_26.11.2021_fot_paulina_niemczyk

  • 05muzeum_miejskie_tychy_lacus_czyli_jezioro_26.11.2021_fot_paulina_niemczyk

  • 07muzeum_miejskie_tychy_lacus_czyli_jezioro_26.11.2021_fot_paulina_niemczyk

  • 07muzeum_miejskie_tychy_lacus_czyli_jezioro_26.11.2021_fot_marta_matuszewska

  • 04muzeum_miejskie_tychy_lacus_czyli_jezioro_26.11.2021_fot_marta_matuszewska