Fotografia to cenne narzędzie w dokumentowaniu wszystkich aspektów powstawania i życia miasta. Mówić nam może także dużo o samym fotografie lub fotografce, stojącymi po drugiej stronie obiektywu. Przestrzenią eksploracji będzie wystawa „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”, od której wspólnego zwiedzenia rozpoczniemy.
Idąc dalej, podczas warsztatów bazujących na archiwalnych zdjęciach Zygmunta Kubskiego, zajmiemy się tematem zieleni miejskiej. Przyjrzymy się zielonym śladom przeszłości, zielonym schronieniom ukrytym wśród placów budowy, powstających budynków i rozpiętych nad ziemią żurawi, ale też ziejącej wśród surowej budowy pustce. Porozmawiamy o rolach, jakie fotografia przyjmowała w czasach PRL-u. Zastanowimy się, co te dawne fotografie mówią nam dziś. Poruszymy temat zielonych osad, które miasto zastało na swojej drodze, a które często wiązały się bezpośrednio z ludzkimi losami. Za pomocą różnych technik postaramy się tę tętniącą życiem zieleń wyłonić z monochromatycznych zdjęć. A tam, gdzie jej nie ma, będziemy ją stwarzać i wchodzić w dialog z tym, co w kadrze.
więcej o wystawie czasowej „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Anna Kura
warsztaty „na żądanie”: data ustalona indywidualnie z uczestniczkami i uczestnikami
zapisy (z tygodniowym wyprzedzeniem): 887 450 212 (także SMSem), a.kura@muzeum.tychy.pl
dla uczestniczek i uczestników indywidualnych: wstęp wolny
dla grup zorganizowanych: 100 zł od grupy
fot. Ulica Paprocańska, fot. Zygmunt Kubski, ok, 1962, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, w opracowaniu (kolaż) Anny Kury
Prosimy zapoznać się z regulaminami:
Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach
Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach