Sąsiedzi / Сусіди

Moje miasto gra w zielone

warsztaty plastyczne w języku ukraińskim towarzyszące wystawie „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”

11 VIII 2022, godz. 18.00-20.00

Warsztatowa propozycja dla wszystkich, niezależnie od wieku, także dla gości z Ukrainy, oparta na archiwalnych fotografiach Zygmunta Kubskiego.

Fotografia to cenne narzędzie w dokumentowaniu wszystkich aspektów powstawania i życia miasta. Mówić nam może także dużo o samym fotografie lub fotografce, stojącymi po drugiej stronie obiektywu. Przestrzenią eksploracji będzie wystawa „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”, od której wspólnego zwiedzenia rozpoczniemy.

Idąc dalej, podczas warsztatów bazujących na archiwalnych zdjęciach Zygmunta Kubskiego, zajmiemy się tematem zieleni miejskiej. Przyjrzymy się zielonym śladom przeszłości, zielonym schronieniom ukrytym wśród placów budowy, powstających budynków i rozpiętych nad ziemią żurawi, ale też ziejącej wśród surowej budowy pustce. Porozmawiamy o rolach, jakie fotografia przyjmowała w czasach PRL-u. Zastanowimy się, co te dawne fotografie mówią nam dziś. Poruszymy temat zielonych osad, które miasto zastało na swojej drodze, a które często wiązały się bezpośrednio z ludzkimi losami. Za pomocą różnych technik postaramy się tę tętniącą życiem zieleń wyłonić z monochromatycznych zdjęć. A tam, gdzie jej nie ma, będziemy ją stwarzać i wchodzić w dialog z tym, co w kadrze.

więcej o wystawie czasowej „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzą: Ewelina Lasota i Anna Kura
tłumaczy: Sofiia Moseichuk
zapisy: + 48 887 450 212 (także SMSem, podając datę i liczbę osób, np.: 11.08/2), a.kura@muzeum.tychy.pl

fot. Ulica Paprocańska, fot. Zygmunt Kubski, ok, 1962, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, w opracowaniu (kolaż) Anny Kury

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

_________________________________________________________________________________________________________________

Моє місто грає зеленим

художні майстер-класи польською та українською мовами, що супроводжують виставку «Барбара Кубська – Зиґмунт Кубський „Час не втрачено”

11.08.2022, 18:00-20:00

Пропозиція для всіх, незалежно від віку, також для гостей з України, на основі архівних фотографій Зиґмунта Кубського.

Фотографія є цінним інструментом у документуванні всіх аспектів становлення та життя міста. Це також може багато розповісти нам про самого фотографа, що стоїть по той бік об’єктива. Простором дослідження стане виставка «Барбара Кубська – Зиґмунт Кубський. Час не втрачено», з якого ми разом почнемо подорож.

Йдучи далі, під час майстер-класів на основі архівних фотографій Зиґмунта Кубського ми розберемося з темою міського озеленення. Ми розглянемо зелені сліди минулого, зелені укриття, приховані серед будівельних майданчиків, споруджуваних будівель і витягнутих над землею кранів, а також порожнечу, що позіхає серед суворого будівництва. Ми поговоримо про ролі, які фотографія брала на себе за часів Польської Народної Республіки. Розглянемо, про що розповідають нам сьогодні ці старі фотографії. Ми обговоримо тему зелених поселень, які місто знайшов на своєму шляху, і які часто були безпосередньо пов’язані з людською долею. Використовуючи різні методи, ми спробуємо вийняти з монохромних фотографій цю яскраву зелень. А там, де його немає, ми його створимо і вступимо в діалог з тим, що в кадрі.

місце: Stary Magistrat, pl. Wolności 1

диригуватимуть: Евеліна Ласота та Анна Кура

переклад: Софія Мосейчук

реєстрація: + 48 887 450 212 (також за допомогою SMS,вказавши дату та кількість осіб, наприклад: 11.08/2), a.kura@muzeum.tychy.pl

Вхід вільний

• Moje miasto gra w zielone

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia oraz 30 marca–1 kwietnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl