oprowadzanie po wystawie

Narodziny klubu. 50 lat Górniczego Klubu Sportowego Tychy (1971–2021)

15 V 2021, godz. 17.00-19.00

Zapraszamy w sobotnią sentymentalną podróż do świata GKS–u Tychy. Naszym przewodnikiem będzie Kamil Hajduk, który opowie o miejscach, ludziach i wydarzeniach, pokazując długą drogę do powstania w mieście wielosekcyjnego klubu sportowego.

Jak powstaje klub sportowy? Nie wystarczy powołać sekcje, wytypować prezesów, skompletować drużyny i zawodników, zapewnić im trenerów i pieniądze. Trzeba jeszcze, a może przede wszystkim, nadać klubowi tożsamość, wpleść go w miejski organizm, w życie miasta i jego mieszkańców. W przypadku Tychów było to o tyle trudniejsze i bardziej skomplikowane, że młode miasto nie miało większych tradycji sportowych i poczucia wspólnoty.

Szykowała się prawdziwa praca od podstaw. Powstaniu w 1971 roku nowego klubu w Tychach sprzyjał ówczesny układ polityczny. To dzięki niemu Górniczy Klub Sportowy Tychy z dnia na dzień pozyskał do swoich drużyn sportowców z sąsiednich miejscowości. Było to kontrowersyjne i ryzykowne posunięcie. Ale tyski eksperyment powiódł się, choć równocześnie zahamował rozwój sportu w Murckach, Wesołej i Lędzinach.

więcej o wystawie czasowej „Narodziny klubu. 50 lat Górniczego Klubu Sportowego Tychy (1971–2021)”

miejsce: Galeria Muzeum Miejskiego w Tychach – Centrum Medyczne Paprocany, ul. gen. Wł. Sikorskiego 101
zapisy: Kamil Hajduk, tel. 515 717 430, e–mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl
liczba uczestników ograniczona

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

Fotorelację z wydarzenia przygotował Włodzimierz Chrzanowski

• 105J84~0