Program „Spójnik!”

Przegięty Salonik Literacki

czytanie performatywne i piknik

6 VII 2024, godz. 11.00-16.00

Podczas kolejnej edycji projektu „Ogród balsamiczny” kierowanego do seniorek i seniorów, prowadzonego przez Fundację Otwarta Przestrzeń Mysłowice, odwiedzą nas osoby związane z kolektywem Śląsk Przegięty. Na warsztat wezmą queerekologiczne teksty literackie o tematyce przyrodniczej i botanicznej.
  1. Co czeka podczas Przegiętego Saloniku Literackiego?
  2. Więcej o projekcie „Ogród balsamiczny II – warsztaty queerekologiczne dla osób seniorskich”
  3. Szczegóły (miejsce, kto prowadzi, zapisy i wstęp)
  4. Regulaminy (zasady uczestnictwa)

 

Co czeka podczas Przegiętego Saloniku Literackiego?

Seniorki i seniorzy będą mogli doświadczyć performatywnego czytania queerekologicznych tekstów literackich (fragmentów książek i poezji) o tematyce przyrodniczej i botanicznej w wykonaniu dwóch osób związanych z kolektywem Śląsk Przegięty – Duperelli, czyli śląskiej drag queen, i Patryka Chromika, konferansjera wydarzeń organizowanych przez kolektyw. Po spotkaniu będzie można zrobić sobie zdjęcie ze śląską drag queen i zapoznać się z elementami jej dragowej garderoby oraz rekwizytami używanymi podczas występów. Na zakończenie proponujemy wspólny piknik na terenie „Zegrōdki w kastlikach”, czyli ogólnodostępnego otwartego ogrodu przy Muzeum Miejskim w Tychach.

 

Więcej o projekcie „Ogród balsamiczny II – warsztaty queerekologiczne dla osób seniorskich”

„Ogród balsamiczny II” to cykl interdyscyplinarnych spotkań wokół tematyki ziół dla seniorek i seniorów, łączący praktyczną wiedzę o ziołach, wiedzę kulturową oraz pracę kreatywną, realizowany w formie warsztatów, spacerów, a także działań artystycznych i performatywnych. Jest rozwinięciem pierwszej edycji projektu z października i listopada 2023 roku. Tym razem wzmacnia integrację społeczną, tworząc przestrzeń spotkania osób z różnych pokoleń i środowisk, umożliwiając nawiązywanie i wzmacnianie relacji. Poszerzając się o temat kultury queer, zwraca się ku queerekologiom, które proponują bardziej inkluzywne, czyli włączające, i zróżnicowane podejście do ekologii. Przyroda staje się przestrzenią do szukania otwartości i różnorodności, biorąc pod uwagę różnorodność doświadczeń i perspektyw. Nadal sprzyja dzieleniu się wiedzą, uważności na otaczający świat oraz umożliwia też pracę kreatywną, pobudzając wrażliwość estetyczną oraz realizację twórczej ekspresji.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Spójnik!”, który jest częścią starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. www.katowicegzm2029.eu

 

organizatorzy:
Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice
Śląsk Przegięty

partner:
Muzeum Miejskie w Tychach

 

goście: Duperella (ona/jej) – drag queen ze śląskiego rynsztoka, członkini kolektywu Śląsk Przegięty. Absolwentka Akademii Piosenki Przegiętej – pierwszej w Polsce szkole dragu. Stawia na kontrowersje. Występowała na scenach katowickich oraz w Poznaniu i Toruniu. Na co dzień queeruje lokalne pole sztuki współczesnej. Prywatnie drag matka powiększającej się rodziny.


fot. Natalia Kaniak

 

Patryk Chromik (on/jego) – członek kolektywu Śląsk Przegięty i konferansjer wydarzeń organizowanych przez kolektyw. Urodził się nieheteronormatywnym Ślązakiem, ale gdyby miał wybór, to i tak by się na takie połączenie zdecydował. Zawodowo związany z kosmosem – dosłownie, ponieważ jest wieloletnim pracownikiem Kina Kosmos w Katowicach, gdzie odpowiada za programowanie kina oraz wydarzeń specjalnych.


fot. Natalia Kaniak

 

Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice, na której czele stoi Agata Szymanek, artystka sztuk wizualnych, zajmuje się tematami społecznymi, pedagogicznymi, artystycznymi, kulturowymi, filozoficznymi, ekologicznymi i feministycznymi. Organizuje warsztaty i spotkania kulturalne, podczas których osoby uczestniczące w działaniach mogą kolektywnie się rozwijać.

Śląsk Przegięty to inicjatywa, która od 2018 roku eksploruje i rozpowszechniania queerową historię regionu poprzez produkcję spektakli o tematyce drag i burleski, a także organizację warsztatów, spotkań i dyskusji. Kreuje przestrzenie przyjazne dla społeczności LGBT+ w regionie, wspiera również Marsz Równości i inne działania na rzecz równouprawnienia.

 

Szczegóły (miejsce, kto prowadzi, zapisy i wstęp)

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1 (ogród „Zegrōdka w kastlikach”), Tychy
goście: Duperella – śląska drag queen i Patryk Chromik (Śląsk Przegięty)
prowadzi: Agata Szymanek (Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice)
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), promocja@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

 

fot. Artur Pławski

 

Regulaminy (zasady uczestnictwa)

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

  • Przegięty Salonik Literacki