premiera filmu

Przynoszę Ci dzikość

tyska premiera filmu dokumentalnego Dyby Lach i Adama Lacha

26 IX 2024, godz. 18.00-20.00

Pełnometrażowy film dokumentalny o symbolicznej podróży Michała Zygmunta dla zdegradowanej rzeki – od Bugu do Odry. Rozmowę z reżyserką poprowadzi Anna Dudzińska z Trójki – Programu 3 Polskiego Radia. Tyska premiera to wydarzenie towarzyszące III konferencji popularnonaukowej „Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej”, której tematem przewodnim jest „Woda w dziejach ziemi pszczyńskiej – historia, antropologia, biologia, geografia i współczesne postindustrialne wyzwania ekologii”.
  1. Film dokumentalny „Przynoszę Ci dzikość” a katastrofa ekologiczna na Odrze w 2022 roku
  2. Szczegóły (miejsce, kto prowadzi, zapisy i wstęp)
  3. Regulaminy (zasady uczestnictwa)

 

Film dokumentalny „Przynoszę Ci dzikość” a katastrofa ekologiczna na Odrze w 2022 roku?

Film przypomina o katastrofie ekologicznej na Odrze w 2022 roku – jednej z największych rzek w historii nowożytnej Europy. To zapis 40-dniowej podróży muzyka Michała Zygmunta, który, przytłoczony degradacją ukochanej rzeki, postanawia przepłynąć 1 300 kilometrów tradycyjną drewnianą łodzią w poszukiwaniu dzikości i nadziei. Wędrówka pozwala doświadczyć pozaludzkiego świata przyrody z perspektywy człowieka, który uważnie słucha – zanurzyć się w pierwotnych dźwiękach rzeki i zapomnieć na moment o zakrzyczanej codzienności. W ciszy, samotności, w dźwiękach budzącej się do życia wiosny, w głosie rzeki i brzmieniu wody, bohater poszukuje nadziei na taką przyszłość, w której panuje równowaga. Dla siebie, dla swojej córki, dla świata. Sama droga staje się pretekstem do rozmów o rzekach i wpływie człowieka na środowisko. Stawia pytania o wolność rzek i ludzi, o relację człowieka i natury, ekosystemowe splątania oraz wątek dzikości w człowieku.

 

„Utkana z wrażliwości i głębi humanizmu opowieść o tym, co tracimy na własne życzenie.”
Aleksandra Pawlicka, dziennikarka, publicystka

 

Film miał swoją premierę światową podczas festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity 2024. Uzyskał wyróżnienie w konkursie Green Warsaw Award.

 

reżyseria: Dyba Lach
zdjęcia: Adam Lach
produkcja: Dyba Lach, Adam Lach, Mateusz Sajdak / Dyba & Lach sp. z o.o., Dolnośląskie Centrum Filmowe, Be Nice, Masiak Media sp. z o.o.
czas trwania: 72 minuty
premiera: 11 maja 2024 roku

 

zobacz zwiastun filmu dokumentalnego „Przynoszę Ci dzikość”

poznaj program pierwszego dnia III konferencji popularnonaukowej „Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej” – „Woda w dziejach ziemi pszczyńskiej – historia, antropologia, biologia, geografia i współczesne postindustrialne wyzwania ekologii” (Muzeum Miejskie w Tychach)

poznaj program drugiego dnia III konferencji popularnonaukowej „Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej” – „Woda w dziejach ziemi pszczyńskiej – historia, antropologia, biologia, geografia i współczesne postindustrialne wyzwania ekologii” (Muzeum Historii Katowic)

 

Szczegóły (miejsce, kto prowadzi, zapisy i wstęp)

miejsce: Pasaż Kultury Andromeda, pl. K. K. Baczyńskiego 2, Tychy
gościni: Dyba Lach
prowadzi: Anna Dudzińska (Trójka –Program 3 Polskiego Radia)
zapisy:
formularz zgłoszeniowy
więcej informacji:
887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

 

Regulaminy (zasady uczestnictwa)

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

  • 02przynosze_ci_dzikosc

  • 03przynosze_ci_dzikosc