Konkurs

Silesia Incognita 2020

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie

16 XII 2019-4 IX 2020-14.30

Roztomili kamraciŏ Ślōnska! Baby, chopy a bajtle, kere przajōm naszymu hajmatowi!

Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach organizuje czwartą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencji – pojadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Przedłużyliśmy termin zgłoszeń i czekamy na nie do 13 marca 2020 roku.

 

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Do uczestnictwa w konkursie zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych (V–VIII) z województwa śląskiego. Czekamy na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prezentacji poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorów 30 najwyżej ocenionych prezentacji – podczas zmagań finałowych czekają nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 4 września 2020 roku w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach.

Tym razem patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Wśród jurorów znaleźli się: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

Warto, bo nagroda główna, ufundowana przez patrona honorowego to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli! Na pozostałych finalistów czekają również inne atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe. Nie tylko dlatego warto poznawać naszą Małą Ojczyznę i jej tajemnice, co sprawia wiele radości.

Dziękujemy drużynom i nauczycielom-opiekunom za wszystkie prace. W IV edycji na konkurs wpłynęło 49 zgłoszeń drużyn z 40 szkół z 21 miejscowości: 96 uczniów przygotowanych przez 42 nauczycieli, z czego 8 nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę! Uczniowie i nauczyciele zgłosili się z: Bielska-Białej (1 drużyna z 1 szkoły), Bierunia (1 drużyna z 1 szkoły), Bojszów (1 drużyna z jednej szkoły), Bytomia (4 drużyny z 3 szkół), Czechowic-Dziedzic (1 drużyna z 1 szkoły), Dąbrowy Górniczej (1 drużyna z 1 szkoły), Gliwic (3 drużyny z 3 szkół), Gogołowej (2 drużyny z 1 szkoły), Grodźca (1 drużyna z 1 szkoły), Jastrzębia-Zdroju (2 drużyny z 2 szkół), Katowic (8 drużyn z 6 szkół), Marklowic (2 drużyny z 1 szkoły), Mikołowa (1 drużyna z 1 szkoły), Mysłowic (3 drużyny z 2 szkół), Rudzicy (1 drużyna z 1 szkoły), Rybnika (5 drużyn z 4 szkół), Świerklańca (1 drużyna z 1 szkoły), Świętochłowic (1 drużyna z 1 szkoły), Tychów (7 drużyn z 6 szkół), Zabełkowa (1 drużyna z 1 szkoły) i Zabrza (1 drużyna z 1 szkoły).

Przewodniczący jury, Michał Dzióbek, wskazuje, że poziom nadesłanych projektów, podobnie jak w poprzednich edycjach, był zróżnicowany, na co wpływa m.in. spora rozpiętość wiekowa uczestników oraz stopień zaangażowania nauczyciela-opiekuna. Również w tym roku uwagę jurorów zwróciła różnorodność podjętych tematów: w prezentacjach są przykłady zarówno wątków ogólnoregionalnych, syntezujących informację o najważniejszych wydarzeniach (np. powstania śląskie) czy postaciach historycznych (np. Joanna Schaffgotsch), jak i wątków lokalnych. „Twórcy podejmujący tematy dotyczące miejscowości, zabytków czy postaci ważnych dla lokalnych społeczności bardzo często splatali je z własnymi wątkami genealogicznymi” – dodaje Michał Dzióbek. Jego uwagę zwróciła też mnogość zastosowanych form prezentacji: „O ile w pierwszej edycji zdecydowanie dominowała klasyczna prezentacja multimedialna zawierająca tekst i fotografie, to obecnie jury ocenia również prace w formie filmu, wirtualnego płótna, nagrania audio czy innych prezentacji obfitujących w multimedia. Ta wyraźna zmiana jest dowodem realizacji jednego z założeń niniejszego konkursu, jakim jest podnoszenie umiejętności wykorzystania nowych technologii przez uczniów” – podkreśla Michał Dzióbek. Z satysfakcją docenia rosnącą świadomość uczestników w dziedzinie fachowego opisu źródłowego i praw autorskich: „Coraz częściej prezentacje zawierają dobrze przygotowany wykaz źródeł, a autorstwo i pochodzenie cytatów oraz materiałów są właściwie oznaczone” – podsumowuje przewodniczący jury.

 

Wyniki pierwszego etapu.
Do finału konkursu zakwalifikowali się uczniowie i uczennice, którzy przygotowali poniższe prezentacje (lista prezentacji w kolejności od tych, które uzyskały najwyższą punktację):
1/ „Józef Bożek”: Maciej Frycz i Bartłomiej Graboń (nauczyciel: Agnieszka Kukioła) z Zespołu Szkół Podstawowych w Grodźcu / 28,25 pkt.
2/ „Tragedia Górnośląska”: Julia Cieślikowska i Alicja Huć (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Katowicach / 27,75 pkt.
3/ „Pełna parą”: Hubert Kominek i Kacper Wolny (nauczyciel: Katarzyna Błaszcz) ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach / 27,75 pkt.
4/ „Maria Wardas dziewczyna ze Śląska”: Lilianna Banasiewicz i Weronika Świńczyk (nauczyciel: Bożena Małachowska) z Zespołu Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II w Rudzicy / 27,75 pkt.
5/ „Śląskie demony”: Martyna Kwiatkowska i Aleksandra Płuchowska (nauczyciel: Joanna Patora) z Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących, Szkoły Podstawowej nr 38 w Bielsku-Białej / 27,5 pkt.
6/ „Prowokacja gliwicka”: Mateusz Gazdowicz i Mikołaj Rojek (nauczyciel: Agnieszka Jarnutowska i Najib Sherzai) ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach / 27,5 pkt.
7/ „Artur Trunkhardt – Niemiec, który stał się Polakiem”: Stefania Podleśny i Weronika Podleśny (nauczyciel: Franciszek Podleśny) z Zespołu Szkół Podstawowych nr 5 w Rybniku / 27,25 pkt.
8/ „Jan Hlond. Lekarz – działacz – patriota”: Julia Szewczyk i Agata Wróbel (nauczyciel: Anna Ciach) ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach / 27 pkt.
9/ „Zapomniana granica”: Julian Borysławski i Jakub Karweta (nauczyciel: Artur Glombik) z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu / 26,5 pkt.
10/ „Prowokacja gliwicka”: Anna Grabda i Natalia Korytowska (nauczyciel: Patrycja Małkiewicz) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gliwicach / 26,25 pkt.
11/ „Zrujnowany pałac”: Wojciech Biolik i Lena Jędrasik (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach / 26,25 pkt.
12/ „Wieża spadochronowa w Katowicach. Fakty i mity”: Kacper Dziadecki i Wojciech Szebesta (nauczyciel: Magdalena Dela) ze Szkoły Podstawowej nr 65 im. Gustawa Morcinka w Katowicach / 26,25 pkt.
13/ „Księżna Daisy”: Monika Bachłaj i Karolina Kruczek (nauczyciel: Agnieszka Kukioła) z Zespołu Szkół Podstawowych w Grodźcu / 26,25 pkt.
14/ „Życie na osiedlu robotniczym”: Miłosz Grzondziel i Bartłomiej Grzywocz (nauczyciel: Katarzyna Jendrusiewicz) z Salezjańskiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Świętochłowicach / 26 pkt.
15/ „Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Kosztowach”: Marta Nowakowska i Natalia Rojek (nauczyciel: Tomasz Wrona) z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach / 26 pkt.
16/ „Ksiądz Jan Kapica”: Justyna Woźny i Emilia Wróbel (nauczyciel: Jacek Kita) ze Szkoły Podstawowej nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy w Tychach / 25,75 pkt.
17/ „Bieruń Stary. Byzuch w Bieruniu”: Bartłomiej Kielar i Daniel Świerczyński (nauczyciel: Nikoletta Krasodomska) z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach / 25,5 pkt.
18/ „Kopalnia Wujek”: Jakub Cieplak i Nicole Staczyńska (nauczyciel: Anna Korczek) z I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej / 25,25 pkt.
19/ „Tragedia Górnośląska 1945–1948”: Michał Dziaćko i Maciej John (nauczyciel: Tomasz Nawrat) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Katowicach / 25,25 pkt.
20/ „Koncepcja wielkiego Śląska”: Kacper Grela i Kacper Musioł (nauczyciel: Sławomir Kaczor i Joanna Nowak-Deja) ze Szkoły Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach / 25 pkt.
21/ „Kto ratuje jedno życie…”: Wiktoria Mizera i Julia Onik (nauczyciel: Ksenia Szymaniec) ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Gustawa Morcinka w Jastrzębiu-Zdroju / 25 pkt.
22/ „Śląski Kopciuszek”: Błażej Wawoczny i Maja Wojewodzic (nauczyciel: Joanna Pawlak-Tracz) ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Zespole Szkól nr 5 im. Józefa Rymera w Rybniku / 25 pkt.
23/ „Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu”: Emilia Wybraniec i Marta Piekorz (nauczyciel: Artur Caban) z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu / 24,5 pkt.
24/ „Zabełków – wczoraj a dziś”: Aleksandra Langer i Patrycja Pietrasz (nauczyciel: Ewa Boriński) ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Rymera przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabełkowie / 24,25 pkt.
25/ „Powstania śląskie”: Laura Hojka i Igor Musiolik ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza z oddziałami dwujęzycznymi i integracyjnymi w Marklowicach / 24,25 pkt.
26/ „Mysłowicka arystokracja”: Julia Bieńko i Natalia Radowicz (nauczyciel: Tomasz Wrona) z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach / 24,25 pkt.
27/ „Duchy i duszki śląskie”: Lucyna Kotyrba i Oliwia Moroń (nauczyciel: Tadeusz Mrzyk) ze Szkoły Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach / 24 pkt.
28/ „Kościół św. Wawrzyńca”: Jakub Delong i Marta Kiszka (nauczyciel: Katarzyna Frelich) ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rybniku / 24 pkt.
29/ „O Gogołowej słów kilka. A gdzie to jest”: Karol Oślizlok i Kamil Szymik (nauczyciel: Anna Wala) ze Szkoły Podstawowej w Gogołowej / 23,75 pkt.
30/ „Alfons Zgrzebniok”: Wojciech Bajorek i Bartosz Janowski (nauczyciel: Izabela Szklanny) ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju / 23,5 pkt.
31/ „Szkoła była i będzie… o trudnych losach szkoły w Gogołowej”: Patryk Dusza i Kacper Zubel (nauczyciel: Teresa Pająk) ze Szkoły Podstawowej w Gogołowej / 23,5 pkt.
32/ „Ernest Motzka – zapomniany bohater”: Patrycja Gloc i Magda Hanszke (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach / 23,5 pkt.

 

Wyniki konkursu:
I miejsce: Bartłomiej Kielar
i Daniel Świerczyński (nauczyciel: Nikoletta Krasodomska) z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach / 88,5 pkt.
II miejsce: Wojciech Biolik
i Lena Jędrasik (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach / 85,25 pkt.
III miejsce: Miłosz Grzondziel
i Bartłomiej Grzywocz (nauczyciel: Katarzyna Jendrusiewicz) z Salezjańskiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Świętochłowicach / 85 pkt.
IV miejsce: Stefania Podleśny
i Weronika Podleśny (nauczyciel: Franciszek Podleśny) z Zespołu Szkół Podstawowych nr 5 w Rybniku / 80,25 pkt.
V miejsce: Julia Cieślikowska
i Alicja Huć (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Katowicach / 79,75 pkt.
VI miejsce: Julian Borysławski i Jakub Karweta (nauczyciel: Artur Glombik) z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu / 78,5 pkt.
VII miejsce: Mateusz Gazdowicz i Mikołaj Rojek (nauczyciel: Agnieszka Jarnutowska i Najib Sherzai) ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach / 70,5 pkt.


termin przyjmowania zgłoszeń:
do 21 lutego 2020 UWAGA! Przedłużony do 13 marca 2020
ogłoszenie wyników pierwszego etapu:
26 marca 2020
finał i wręczenie nagród: 4 września 2020, godz. 11.00 w Tyskiej Galerii Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7

Regulamin

Zgoda

Materiały pomocnicze

 

informacje:
Anna Kura (Muzeum Miejskie w Tychach, Dział Edukacji i Promocji)
tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl
Marcin Melon (Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach)
e-mail: marcinmelon1979@gmail.com

 

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach

patron honorowy:
Łukasz Kohut, poseł Parlamentu Europejskiego IX kadencji

patron merytoryczny:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

sponsor:
Fundacja Tauron

 

Fotorelację z wydarzenia przygotował Artur Pławski

 • 01muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 02muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 04muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 06muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 07muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 08muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 09muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 10muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 11muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 42muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 43muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 14muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 15muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 16muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 21muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 22muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 47muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 27muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 29muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 37muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 34muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 35muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 48muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 38muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 40muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 45muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

 • 46muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_final_4.09.2020_fot_artur_plawski

Miejsce

Tyska Galeria Sportu
ul. Edukacji 7

Godziny otwarcia

zwiedzanie wystawy stałej (wstęp wolny):
wtorek–piątek: 10.00–16.00
oraz w trakcie trwania meczów na stadionie
niedziela, poniedziałek, święta: nieczynne

sprzedaż wydawnictw i gadżetów
(płatność gotówką i kartą)

W 2024 roku nieczynna w dniach: 1–2 i 6 stycznia, 30 marca–1 kwietnia oraz 1–6 i 30 maja.