Książka to dziewiętnaście wyjątkowych i inspirujących rozmów z kobietami należącymi do światowej czołówki branży architektonicznej. W rozmowach z Agatą Twardoch reprezentantki branży architektonicznej opowiadają m.in. o swojej edukacji i karierze w świecie, w którego centrum wciąż stawiany jest mężczyzna, o tym, jak patriarchalne stereotypy wpływają na ich zawodową codzienność. Poruszają temat kobiecego spojrzenia na architekturę i szukają odpowiedzi na pytanie, czy kobiety zaprojektują lepsze miasta.
Jak pisze we wstępie Agata Twardoch: „Ta książka powstała ze złości. Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Co roku wydziały architektury w całej Polsce kończy więcej dziewczyn niż chłopaków. Aktualnie różnica waha się pomiędzy 31% kobiet więcej niż mężczyzn wśród osób kończących Politechnikę Warszawską do prawie 60% w przypadku Politechniki Białostockiej (dane za Balem Architektek). Dlaczego więc tak mało słyszy się i mówi o kobietach w branży architektonicznej? Przecież wcale nie dlatego, że nie są one aktywne zawodowo. Dlaczego architektura wciąż pozostaje „męską domeną”, a nagrody przyznawane architektkom nie są standardem, tylko miłym zaskoczeniem? Najwyższa pora to zmienić!
„Architektki” to nie jest kolejna książka pokazująca światu, że kobietom jest gorzej. To książka, która powstała, żeby wzmocnić kobiece wzorce branży architektonicznej i pokazać, jak wiele jest architektek, urbanistek i ekspertek związanych z kreowaniem środowiska architektonicznego zasługujących na to, by świat zobaczył ich osiągnięcia. I z ambicji sfeminizowania dyskursu architektonicznego.
„Mądre i wrażliwe, inspirujące i odważne. Bohaterki książki walczą o swoje miejsce w rzekomo męskiej branży, ale przede wszystkim o lepszą przestrzeń dla wszystkich. Jeśli jeszcze ich nie znacie, to najwyższy czas poznać.”
Grzegorz Piątek, autor książki „Najlepsze miasto świata”
Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autorki.
„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro – siedlisko, ulicę, osiedle, parafię – małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.
Agata Twardoch – architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, członkini TUP i Affordable Housing Forum. Współprowadzi pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje przestrzenie publiczne, architekturę i wnętrza.
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Anna Kura
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), a.kura@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w wydarzeniu, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.
Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach
Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach
Fotorelację z wydarzenia przygotował Grzegorz Krzysztofik