Wydarzenie

Spotkanie z instrumentami górali żywieckich

Z przytupem

21 IX 2019, godz. 18.00-20.00

Z przytupem to kontynuacja działań w przestrzeni osiedla A. I tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście.

Jesień powitamy wspólnie z zespołem folkowym Skład Niearchaiczny, a część warsztatów poświęcona będzie instrumentarium górali pochodzących z Żywiecczyzny. Członkowie zespołu opowiedzą, zaśpiewają, zagrają, a także dadzą zagrać na dudach, skrzypcach, piszczałkach jednootworowych, fujarkach i wielu innych ciekawych muzycznych wynalazkach. Uczestnicy tanecznego spotkania dowiedzą się, co ma wspólnego róg pasterski z telefonem komórkowym, a także czym różnią się dudy od kobzy.

GDZIE: Akademia Cafe, ul. Andersa 22, Tychy

DLA: wszystkich: zarówno młodszych, jak i starszych

GOSPODARZE: Skład Niearchaiczny

Marta Matuszna–Wejchenig – skrzypce, śpiew

Stanisław Bafia – altówka

Przemysław Ficek – dudy, piszczałki

Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew

 

Skład Niearchaiczny to zespół grający muzykę góralską w  nowej, własnej interpretacji. Muzyka Beskidu Żywieckiego  wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych „składem archaicznym”. „Niearchaiczność”  zespołu to nie tylko szersze instrumentarium, ale przede wszystkim dowód na to, że muzyka Beskidzkich Mistrzów to ciągle żywy twór, który można świadomie rozwijać i wzbogacać.

 

Z przytupem to propozycja Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach cyklu Kultowe Osiedle A oraz Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy.

  • Spotkanie z instrumentami górali żywieckich