Spotkanie z Marcinem Pietraszewskim wokół książki „Wojny niebieskie”

7 III 2024, godz. 18.00-20.00

Będziemy gościć Marcina Pietraszewskiego, autora książki „Wojny niebieskie. W środku najbrutalniejszego gangu kiboli”, wydanej w lutym 2024 roku nakładem Wydawnictwa Agora.

To poruszający reportaż z centrum gangsterskiego świata. Marcin Pietraszewski, reporter katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej”, od lat śledzący działalność gangu Psycho Fans i kolejne próby jego rozbicia, opisuje świat kiboli Ruchu Chorzów. Ta książka to również podróż do samego serca Górnego Śląska, przez familoki, robotnicze dzielnice, zamknięte zakłady, kopalnie i rosnącą przestępczość. Do świata, w którym dorastali kibole.

W 2023 roku w największym jak dotąd procesie członków gangu kiboli Ruchu skazano 46 z 47 oskarżonych. To dzięki temu, że na współpracę z prokuraturą poszło kilku psychofansów. Opowiedzieli o włamaniach, handlu narkotykami, wywiadzie śledzącym przywódców wrogich bojówek, śmiertelnych pobiciach i gangsterskich porachunkach. Ci, którzy nie poszli na współpracę z prokuraturą, dostali wyroki od dwóch do piętnastu lat więzienia.

„To nie jest książka o futbolu. To nie jest książka o kibicach. To nie jest książka o Ruchu Chorzów. Barwami klubowymi zasłoniło się Zło. Autor obnaża je bez znieczulenia”
Wojciech Kuczok (pisarz i kibic)

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Marcin Pietraszewski – dziennikarz, związany od 2000 roku z katowickim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Najlepiej odnajduje się w dziennikarstwie śledczym. Jako pisarz zadebiutował w 2016 roku, książką pod tytułem „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”. Została ona napisana we współpracy z Dariuszem Kortko, obaj współpracowali także przy kolejnych publikacjach, takich jak: „Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos” i „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”. Został wyróżniony w 2019 roku w konkursie Silesia Press pierwszą nagrodą za cykl artykułów, poświęconych brutalnemu gangowi pseudokibiców Ruchu Chorzów.

miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7
gość: Marcin Pietraszewski
prowadzi: Piotr Zawadzki
zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Fotorelację z wydarzenia przygotował Artur Pławski

• 02muzeum_miejskie_tychy_marcin_pietraszewski_7.03.2024_fot_artur_plawski

• 03muzeum_miejskie_tychy_marcin_pietraszewski_7.03.2024_fot_artur_plawski

• 05muzeum_miejskie_tychy_marcin_pietraszewski_7.03.2024_fot_artur_plawski

• 10muzeum_miejskie_tychy_marcin_pietraszewski_7.03.2024_fot_artur_plawski

• 12muzeum_miejskie_tychy_marcin_pietraszewski_7.03.2024_fot_artur_plawski

• 14muzeum_miejskie_tychy_marcin_pietraszewski_7.03.2024_fot_artur_plawski

• 21muzeum_miejskie_tychy_marcin_pietraszewski_7.03.2024_fot_artur_plawski

• 22muzeum_miejskie_tychy_marcin_pietraszewski_7.03.2024_fot_artur_plawski

Tyska Galeria Sportu
ul. Edukacji 7

zwiedzanie wystawy stałej (wstęp wolny):
wtorek–piątek: 10.00–16.00
oraz w trakcie trwania meczów na stadionie

(płatność gotówką i kartą)

W 2023 roku nieczynna w dniach: 1–2 stycznia, 6–7 i 9–10 kwietnia, 30 kwietnia–3 maja, 8 czerwca, 15 sierpnia, 1 listopada oraz 23–31 grudnia.

W 2024 roku nieczynna w dniach: 1–2 i 6 stycznia.