Wydarzenie

Święto GZM: Unikatowe osiedle A – podróż w czasie do lat 50.

spacer architektoniczny

2 VII 2022, godz. 13.30-15.00

Kierunek -> GZM / Poznajmy się 2 lipca! To hasło pierwszego w historii święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tej okazji zachęcamy do wybrania się w pięć tyskich mikrowypraw. Wspólnie podążymy śladami tyskich herosów sportu, natomiast wędrując przez tyskie osiedle A, przeniesiemy się w czasie do lat 50. XX wieku, a zwiedzając kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, poznamy arcydzieło sztuki sakralnej końca XX wieku.

Wędrówka po tyskich zakamarkach poświęcona początkom wznoszenia nowego miasta. Powstanie w pierwszej połowie lat 50. osiedla A zainicjowało wielką rozbudowę miejscowości Tychy. To pierwsze osiedle „Nowych Tychów” jest jedynym zespołem mieszkaniowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym najpełniej zrealizowano założenia doktryny realizmu socjalistycznego – jest więc unikalne zarówno pod względem założeń architektoniczno-urbanistycznych, jak i programu dekoracji plastycznych. Stanowi esencję założeń „nowego” miasta Tychy, powstałego jako zaplecze mieszkaniowe dla robotników zatrudnionych w górnośląskim przemyśle.

Spacer umożliwi poznanie unikatowego, zachowanego w pierwotnej formie, założenia urbanistycznego osiedla oraz realizacji plastycznych znajdujących się na jego terenie. W trakcie przedstawiona zostanie m.in. geneza i historia budowy, sylwetka głównego projektanta – Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, a także założenia i źródła doktryny realizmu socjalistycznego, która w dużej mierze wpłynęła na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną osiedla.

Na trasie spaceru znajdą się m. in.: Plac św. Anny, ul. Wojska Polskiego – za budynkiem dawnego domu kultury oraz przed budynkami przychodni zdrowia i przedszkola, ul. Arkadowa, wnętrze kwartału zabudowy przy ul. gen. Wł. Andersa – przed Filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, ul. H. Arctowskiego i ul. bp. J. Burschego – lampa górnicza.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jedyna w Polsce i najmłodsza w Europie metropolia. GZM została powołana na mocy rządowego rozporządzenia 1 lipca 2017 roku. To 41 miast i gmin, w których mieszka 2,3 miliona osób, to także warte poznania setki fantastycznych miejsc. Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to prawie 100 lokalnych wydarzeń i mikrowypraw na piąte urodziny Metropolii GZM. Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

2 lipca 2022 roku mieszkanki i mieszkańcy będą mogli również jeździć bezpłatnie komunikacją miejską za okazaniem biletu pobranego ze strony internetowej wydarzenia.

więcej o święcie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

 

miejsce zbiórki: ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki), Tychy
prowadzi: Mateusz Miłoń
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

 

fot. Osiedle A – rzeźba przodownicy pracy/murarki, fot. Grzegorz Krzysztofik, 2020

 

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

  • Święto GZM: Unikatowe osiedle A – podróż w czasie do lat 50.