Podczas wielokulturowych i multisensorycznych zajęć realizowanych w siedzibie Muzeum oraz w przestrzeniach tyskich osiedli polska i ukraińska młodzież w wieku 11–14 lat nauczy się zaangażowanej obserwacji i dostrajania uważności do miejsca, w którym żyje. Przed nimi fotografowanie, „zbieranie” faktur, dźwięków, kolorów, tworzenie kolaży, pamiątek i opowieści o danym miejscu. Rozbudzimy świadomość architektoniczno-urbanistyczną, ekologiczną (przyroda w mieście) oraz dotyczącą sposobów doświadczania przestrzeni zabudowanej.
Warsztaty zapowiadają jesienną wystawę fotografii Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON („Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983”), którego członkowie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku fotografowali hałdy, kolonie robotnicze i tereny przemysłowe. To pierwsza krytyczna wystawa, a odbędzie się 40 lat po rozwiązaniu grupy.
Punktem wyjścia do warsztatów są fotografie Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON. W trakcie pięciu dni przyjrzymy się sposobom przedstawiania miasta, podwórka czy śląskich terenów poprzemysłowych na czarno-białych zdjęciach. Wybierzemy się na fotograficzne i obserwacyjne spacery, a także wspólnie zaprojektujemy idealne osiedle. Będziemy rozmawiać o wyobrażeniach i oczekiwaniach wobec miejsc, w których żyjemy, o tym, jak zmienia się Śląsk. W trakcie warsztatów osoby uczestniczące będą mogły prowadzić dziennik, a także stworzyć autorskie pocztówki i kolaże.
dzień pierwszy (21 sierpnia 2023, poniedziałek): Miastoprzestrzeń Tychy
– fotografia jako obiekt; kontekst miejsca w fotografii
Podróż przez historię działalności Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON rozpoczniemy od poznania, czym jest praca muzealnika: zobaczymy, po co ubiera białe rękawiczki, jak przechowywane są fotografie i co można zobaczyć na starych kliszach. Zastanowimy się, jakie przestrzenie inspirowały fotografów z Tychów kilkadziesiąt lat temu, a na podstawie literackich opisów Śląska wspólnie stworzymy ilustrację przestrzeni przemysłowej, zamieszkałej przez beboki, dzikie i hodowlane zwierzęta oraz pracujących ludzi, w której to, co rzeczywiste, miesza się z bajkowym, a to, co historyczne, z tym, co nowoczesne.
dzień drugi (22 sierpnia 2023, wtorek): Miastoosiedle Tychy
– projekt-osiedle
Miasta żyją dzięki swoim osiedlom – wiedzieli to fotografowie Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON oraz projektanci Tychów. Podczas warsztatu wybierzemy się na wycieczkę na pobliskie osiedle „Anna”, w trakcie której porozmawiamy o tym, w jakich miejscach żyje nam się najlepiej, czego potrzebujemy blisko domu i jak ludzie spędzają czas na swoich podwórkach. W drugiej części warsztatów stworzymy makietę osiedla i nauczymy się, jak wygląda proces wspólnotowego projektowania przestrzeni miejskich.
dzień trzeci (23 sierpnia 2023, środa): Miastoportret Tychy
– portret miasta
Podczas warsztatów odpowiemy na pytania: czym jest portret, jakie ma cechy, jak go zrobić? Czy można zrobić portret miastu? Jakie są Tychy jako miasto, jakie są jego charakterystyczne cechy? Zobaczymy zdjęcia Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON przedstawiające miejskie pejzaże i wyruszymy na spacer fotograficzny po okolicy. Po spacerze stworzymy autorskie pocztówkowe portrety miasta na podstawie wykonanych wcześniej fotografii.
dzień czwarty (24 sierpnia 2023, czwartek): Miastozieleń Tychy
– hałda i zieleń w mieście: parki, ogrody, zieleń w donicach, nieużytki, rezerwaty
Trudno wyobrazić sobie miasto bez terenów zielonych – ale czy na pewno wiemy, czym tak naprawdę jest miejski krajobraz? Jak go opisać? Czym jest hałda? Jak postrzegane są tereny zielone w mieście? Czy zastanawialiśmy się, jakie mają dla nas znaczenie? Zobaczymy zdjęcia Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON przedstawiające krajobrazy i hałdy, a następnie wyjdziemy na spacer do pobliskiego parku, gdzie zbierzemy kwiaty, liście, kamyki czy patyki, zwrócimy uwagę na ich kolory i faktury. Po spacerze stworzymy mini-dioramy przedstawiające wyobrażone tereny zielone i krajobrazy.
dzień piąty (25 sierpnia 2023, piątek): Miastoprzewodnik Tychy
– podsumowanie
W trakcie warsztatów staniemy przed poważnym wyzwaniem: jak można opowiadać o Tychach? Podzielimy się historiami o naszych ulubionych miejscach, o tych, które mają dla nas wyjątkowe znaczenie, a może o tych, które są mniej znane. Z indywidualnych rysunków, opisów i map zszyjemy wspólny przewodnik, który każda z osób uczestniczących zabierze ze sobą.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.
Natalia Sitko (Muzeum Miejskie w Tychach) – edukatorka w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach; arteterapeutka, artystka sztuk wizualnych. Absolwentka interdyscyplinarnego kierunku arteterapia na trzech śląskich uczelniach (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach). Ukończyła również edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych (Uniwersytet Śląski w Cieszynie, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie) i studia podyplomowe taniec w terapii i rozwoju na Uniwersytecie SWPS.
Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia działa w obszarze szeroko pojętych wykluczeń: przestrzennych, ekonomicznych, społecznych, kulturowych. Ich aktywności skupiają się wokół animacji kultury i edukacji; chętnie sięgają przy tym po aparat i rejestrator dźwięków, wykorzystują działania performatywne i inne formy artystycznej działalności. Każda z członkiń i członków ma zaplecze antropologiczne, które stanowi wspólną bazę teoretyczną i ułatwia im uważną, krytyczną obserwację wielu rzeczywistości, w których działają.
Agnieszka Karpiel (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia) – kulturoznawczyni, fotografka, animatorka i badaczka (doktorantka nauk humanistycznych w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach); wiceprezeska Stowarzyszenia Przestrzeń Otwarcia, gdzie współtworzy warsztaty i działania edukacyjne. Zajmuje się antropologicznymi badaniami praktyk turystycznych, a także antropologią wizualną. Jako edukatorka i animatorka kultury łączy drogi antropologiczne i artystyczne w przestrzeniach wykluczonych, współprowadzi też międzykulturowe działania integracyjne dla dzieci i młodzieży.
Jessica Kufa (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia) – historyczka sztuki i kulturoznawczyni; współzałożycielka Stowarzyszenia Przestrzeń Otwarcia, w którym realizuje działania animacyjne i badawcze (doktorantka nauk humanistycznych w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego). Ma doświadczenie w planowaniu i realizacji projektów z zakresu kultury i sztuki (m.in. jako managerka w Galerii Architektury SARP w Katowicach); współpracowała z takimi instytucjami, jak Muzeum Śląskie, Instytucja Filmowa Silesia Film, Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, CSW Kronika, BWA w Katowicach.
Anna Leśniewska (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia) – kulturoznawczyni i animatorka kultury; absolwentka Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, poszerzonych o elementy teorii i estetyki muzyki na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; stypendystka drugiej edycji programu Joseph Conrad Fellowship. W działaniach badawczych zajmuje ją problematyka kształtowania się polskiego ludoznawstwa/etnologii/etnografii na tle nauk o kulturze. Interesuje się artystycznymi praktykami intermedialnymi. W działaniu stowarzyszeniowym szczególnie pociąga ją wspólna, zespołowa praca (i długie włóczenie się po hałdach). Na co dzień uczy języka hiszpańskiego w szkołach językowych, pisze teksty naukowe i recenzuje dla „ArtPapieru”. Interesuje się praktyką wizażową i korektą wszelkich tekstów.
data: 21 sierpnia (poniedziałek)–25 sierpnia 2023 (piątek), godz. 9.00–13.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzą: Natalia Sitko (Muzeum Miejskie w Tychach) oraz Agnieszka Karpiel (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia), Jessica Kufa (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia) i Anna Leśniewska (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia)
tłumaczy: Sofiia Moseichuk
współpraca: Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia
zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/c9hvn
więcej informacji: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
organizator:
Muzeum Miejskie w Tychach
współpraca:
Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia
fot. z archiwum Stowarzyszenia Przestrzeń Otwarcia
Prosimy zapoznać się z regulaminami:
Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach
Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach
_________________________________________________________________________________________________________________
Широкий кут
Серія міждисциплінарних літніх семінарів для молоді з Польщі та України
21 серпня (понеділок) – 25 серпня 2023 (п’ятниця), 9:00–13:00
Майстер-класи у сфері візуальної, сенсорної, звукової, рухової та танцювальної освіти дозволять вам заново пізнати житлові комплекси Тихів та культури один одного.
Під час мультикультурних та мультисенсорних заходів, що проводяться в резиденції музею та у просторах житлових масивів у Тихах, польська та українська молодь віком 11-14 років навчиться спостерігати та налаштовувати свою уважність на місце, де вони живуть. Їх чекатиме фотографування, «колекціонування» фактур, звуків, кольорів, створення колажів, сувенірів та історій про задане місце. Ми пробудимо архітектурну, урбаністичну та екологічну свідомість (природу в місті) та способів досвіду забудованого простору.
Майстер-клас анонсує осінню фотовиставку Фотографічного клубу Тихи «КРОН» («KRON. Фотографія місцева. Тиське фотографічне товариство КРОН (1976–1983)» чиї члени на рубежі 70-х і 80-х років ХХ століття фотографували терикони, робочі колонії і промислові райони. Це перша критична виставка, і вона відбудеться через 40 років після розпуску групи.
Відправною точкою для майстер-класів є фотографії фотографічного клубу Тихи «КРОН». Протягом п’яти днів ми розглянемо способи представлення міста, заднього двору чи сілезьких постіндустріальних районів у чорно-білих фотографіях. Ми підемо на фото- та оглядові прогулянки, а також разом спроектуємо ідеальний житловий комплекс. Поговоримо про ідеї та очікування щодо місць, де ми живемо, про те, як змінюється Сілезія. Під час майстер-класів учасники зможуть вести щоденник, а також створювати власні листівки та колажі.
День перший (21 серпня 2023 року, понеділок): Міський простір Тихи
– проект-житловий комплекс
Міста живуть завдяки своїм житловим масивам – це знали фотографи фотоклубу Тихи «КРОН» та дизайнери Тихів. Під час занять ми вирушимо на екскурсію сусіднім житловим комплексом «Анна», під час якої поговоримо про те, де нам живеться найкраще, що нам потрібно поруч з домом та як люди проводять час на своїх присадибних ділянках. У другій частині майстер-класу ми створимо модель комплексу та дізнаємося, як виглядає процес проектування міських просторів.
День третій (23 серпня 2023 року, середа): Міський портрет Тихів
– портрет міста
Під час майстер-класу ми відповімо на наступні питання: що таке портрет, якими особливостями він володіє, як його зробити? Чи можна скласти портрет міста? Якими є Тихи як місто, які його характерні риси? Ми побачимо фотографії ТКФ «КРОН» із зображенням міських пейзажів і вирушимо на фотопрогулянку по околицях. Після прогулянки ми створимо оригінальні листівкові портрети міста на основі раніше зроблених фотографій.
День четвертий (24 серпня 2023 року, четвер): Зелене місто Тихи
– терикони і зелень в місті: парки, сквери, зелень в горщиках, пустирі, заповідники
Важко уявити місто без зелених насаджень – але чи справді ми знаємо, яким насправді є міський ландшафт? Як це описати? Що таке терикон? Як сприймаються зелені насадження в місті? Чи замислювалися ми про те, яке вони мають для нас значення? Ми побачимо фотографії фотографічного клубу Тихи «КРОН» із зображенням пейзажів та териконів, а потім підемо гуляти в сусідній парк, де будемо збирати квіти, листя, камінчики або палички, звертати увагу на їх кольори і фактури. Після прогулянки ми створимо міні-діорами із зображенням уявних зелених зон і пейзажів.
День п’ятий (25 серпня 2023 року, п’ятниця): Путівник по місту Тихи
–підсумування
Під час занять ми зіткнемося з серйозним викликом: як можна розповісти про Тихи? Ми поділимося історіями про наші улюблені місця, про ті, які мають для нас особливе значення, а може бути, і про ті, які менш відомі. З індивідуальних малюнків, описів і карт ми пошиємо загальний путівник, який кожен учасник візьме з собою.
Співфінансується Міністерством культури та національної спадщини в рамках програми Національного центру культури: Культура – інтервенції. Видання 2023 року.
Наталія Сітко (Міський музей в Тихах) – вихователь відділу освіти та промоції Міського музею в Тихах; Арт-терапевт, візуальний художник. Випускник міждисциплінарної арт-терапії трьох сілезьких університетів (Академія образотворчих мистецтв у Катовіце, Музична академія імені Кароля Шимановського в Катовіце, Сілезький університет у Катовіце). Вона також закінчила художню освіту в галузі образотворчого мистецтва (Сілезький університет у Цешині, факультет мистецтв та педагогічних наук у Цешині) та аспірантуру з танцю в терапії та розвитку в університеті SWPS.
Товариство Відкритий Простір діє в області широко зрозумілих виключень: просторових, економічних, соціальних, культурних. Їх діяльність зосереджена на анімації культури та освіти; При цьому вони охоче тягнуться до камери і диктофона, використовують перформативну діяльність та інші форми художньої діяльності. Кожен член має антропологічний досвід, який забезпечує загальну теоретичну базу та полегшує їх уважне, критичне спостереження за багатьма реальностями, в яких вони діють.
Агнешка Карпель (Товариство Відкритий Простір) – культуролог, фотограф, аніматор та дослідник (аспірант гуманітарних наук докторантури Сілезького університету в Катовіце); Віце-президент Асоціації «Відкритий простір», де співстворює заняття та освітні заходи. Займається антропологічними дослідженнями туристичних практик, а також візуальною антропологією. Як педагог та культурний аніматор, вона поєднує антропологічні та мистецькі шляхи у виключених просторах, а також проводить міжкультурні інтеграційні заходи для дітей та молоді.
Джессіка Куфа (Товариство Відкритий Простір) – мистецтвознавець та культуролог; співзасновниця Асоціації «Відкритий простір», в якій здійснює анімаційну та дослідницьку діяльність (аспірантка гуманітарних наук докторантури Сілезького університету). Має досвід планування та реалізації проектів у сфері культури та мистецтва (м.iн. менеджером Галереї архітектури SARP в Катовіцах); співпрацювала з такими інституціями, як Muzeum Śląskie, Сілезький кіноінститут, Інститут документації архітектури Сілезької бібліотеки, Національний інститут архітектури та містобудування, CSW Kronika, BWA в Катовіце.
Анна Леснєвська (Товариство Відкритий Простір) – культурний експерт та культурний аніматор; випускник Коледжу індивідуальних міжрегіональних досліджень Сілезького університету в Катовіце, розширений до включення елементів теорії та естетики музики в Академії музики імені Кароля Шимановського в Катовіце; Стипендіат другого видання стипендіальної програми Джозефа Конрада. У своїй дослідницькій діяльності займається питаннями формування польського фольклору / етнології / етнографії на тлі культурології. Цікавиться художніми інтермедійними практиками. У діяльності асоціації її особливо приваблює спільна, командна робота (і довге блукання по териконах). Щодня викладає іспанську мову в мовних школах, пише наукові тексти та рецензії для «ArtPapier». Цікавиться практикою верстажу та коректурою всіх текстів.
Дата: 21 серпня (понеділок)–25 серпня 2023 (п’ятниця), 9:00–13:00
Місце: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
Керівники: Наталія Сітко (Муніципальний музей у Тихи) та Агнешка Карпель (Асоціація «Відкритий простір»), Джессіка Куфа (Асоціація «Відкритий простір») та Анна Леснєвська (Асоціація «Відкритий простір»)
Перекладач: Софія Мосейчук
Співпраця: Асоціація «Відкритий простір»
Реєстрація: 887 450 212 (також по SMS), n.sitko@muzeum.tychy.pl
Вхід вільний
Організатор: Міський музей в Тихах
фото з архіву Асоціації «Відкритий простір»