Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej

Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej

III konferencja popularnonaukowa „Woda w dziejach ziemi pszczyńskiej – historia, antropologia, biologia, geografia i współczesne postindustrialne wyzwania ekologii”

26 IX 2024, godz. 10.00-15.00

Trzecia konferencja organizowana przez Muzeum Miejskie w Tychach i Muzeum Historii Katowic we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym.
  1. Temat przewodni konferencji
  2. Prelegentki i prelegenci
  3. Program drugiego dnia konferencji (Muzeum Historii)
  4. Szczegóły (miejsce, zapisy i wstęp)
  5. Wydarzenie towarzyszące konferencji
  6. Organizatorzy, współorganizator, patroni honorowi i patroni medialni

 

Temat przewodni konferencji

Tematem jest woda – największe bogactwo na Ziemi, a zarazem niebezpieczny żywioł. Po raz pierwszy prelegentki i prelegenci reprezentu­jący różne dyscypliny naukowe – historię, antro­pologię i biologię – spotkają się w jednym miejscu i podzielą wynikami swoich badań. Różnorodność wykorzystanych materiałów zarówno archiwaliów, jak i wyników najnowszych badań naukowych, pozwoli szeroko spojrzeć na zagadnienie wody na ziemi pszczyńskiej.

 

Prelegentki i prelegenci

Wśród prelegentów znajdą się: dr hab. prof. UŚ Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląskie Centrum Wody), dr hab. prof. UŚ Andrzej Woźnica (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląskie Centrum Wody), dr Adam Frużyński (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), dr Barbara Kalinowska-Wójcik (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Archiwum Państwowe w Katowicach), dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, dr Halina Nocoń, dr Rafał Obetkon, dr Adam Pisarek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Wojciech Schäffer (Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach), dr Grzegorz Sztoler (Archiwum Redakcyjne „Dziennika Zachodniego”), Marcin Cyran (Muzeum Zamkowe w Pszczynie), Jan Gąsior, Natalia Janczewska (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach), Agnieszka Ociepa-Weiss (Archiwum Państwowe w Katowicach) i Sławomir Stanowski (Muzeum Historii Katowic).

 

Program drugiego dnia konferencji (Muzeum Historii Katowic)

II dzień: 26 września 2024 (czwartek) – Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9, Katowice

10.00–10.10 otwarcie drugiego dnia konferencji
10.10–10.30 dr Halina Nocoń „Harce na wodzie. Żeglarskie drużyny harcerskie ziemi pszczyńskiej w okresie międzywojennym”
10.30–10.50 Agnieszka Ociepa-Weiss (Archiwum Państwowe w Katowicach) „>>Nie dajmy się odepchnąć od Bałtyku<<. Działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej w latach 30. XX wieku w powiecie pszczyńskim w świetle materiałów archiwalnych”
10.50–11.10 Sławomir Stanowski (Muzeum Historii Katowic) „Ziemia pszczyńska w świetle planów budowy kanału Odra–Wisła na przełomie XIX i XX wieku”
11.10–11.30 dr Adam Frużyński (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) „Gospodarcze wykorzystanie wody i budowle hydrotechniczne ziemi pszczyńskiej”
11.30–12.10 dyskusja i przerwa
12.10–12.30 dr Maria Lipok-Bierwiaczonek „Woda żywa. Źródła, potoki, utopce – refleksje antropologiczne”
12.30–12.50 dr Adam Pisarek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) „Opowieści o zdziczałych ruinach rzeki. Rawa w muzealnych ekologiach wiedzy”
12.50–13.30 dyskusja i przerwa
13.30–14.00 dr hab. prof. UŚ Andrzej Woźnica (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląskie Centrum Wody), dr Barbara Kalinowska-Wójcik (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Archiwum Państwowe w Katowicach) „Zbiorniki wodne w zlewni rzeki Pszczynki – dawniej i dzisiaj”
14.00–14.20 dr hab. prof. UŚ Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląskie Centrum Wody) „Zaniechanie, czyli o wykorzystywaniu zasobów przyrody i jego skutkach dla różnorodności biologicznej”
14.20–14.40 Natalia Janczewska (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach) „Kilka słów o regionie wodnym Małej Wisły”
14.40–15.00 dyskusja, podsumowanie i zakończenie konferencji

 

poznaj program pierwszego dnia konferencji (Muzeum Miejskie w Tychach)

 

Szczegóły (miejsce, zapisy i wstęp)

miejsce: Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9, Katowice
zapisy: formularz zgłoszeniowy
więcej informacji:
32 256 18 10 wew. 104 lub 512 953 688, promocja@mhk.katowice.pl
wstęp wolny

 

Wydarzenie towarzyszące konferencji

Przynoszę Ci dzikość” – tyska premiera filmu dokumentalnego Dyby Lach i Adama Lacha z udziałem reżyserki, prow. Anna Dudzińska (Trójka – Program 3 Polskiego Radia) / 26 września 2024 (czwartek), godz. 18.00

 

Organizatorzy, współorganizator, patroni honorowi i patroni medialni

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Muzeum Historii Katowic

współorganizator:
Polskie Towarzystwo Historyczne

patroni honorowi:
Prezydent Miasta Tychy Maciej Gramatyka
Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa

patroni medialni:
„Dziennik Zachodni”
„Nasze Katowice”
Tygodnik „Twoje Tychy”
miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”
kwartalnik „Strony Ziemi Pszczyńskiej”
Polskie Radio Katowice
TVP 3 Katowice
Tychy.pl
Ślązag

 

fot. fragment pszczyńskiego wolnego państwa stanowego na mapie Johanna Wolfganga Wielanda, 1736 r., oryginał w zbiorach Muzeum Historii Katowic

  • Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej