ogłoszenie

Tyskie archi–przygody czekają na architektów i architektki

25 I 2021-7 II 2021

Muzeum Miejskie w Tychach zachęca architektów i architektki, szczególnie związanych z Tychami, aby zgłosili się do kolejnej edycji programu „Archi–przygody”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Tym bardziej, że zgłosiło się aż 6 tyskich przedszkoli!

Jesteś studentem/studentką lub absolwentem/absolwentką architektury (lub kierunków pokrewnych)? Interesujesz się nowymi formami edukacji, poszerzającymi wiedzę najmłodszych o nowe tematy? Zgłoś się do programu „Archi–przygody 2021” i poznaj, jak przybliżać architekturę i urbanistykę, a przez to uwrażliwiać na zagadnienia przestrzeni publicznej już od najmłodszych lat! Czeka aż 6 tyskich przedszkoli: Przedszkole nr 6, Przedszkole nr 9 im. Pluszowego Misia, Przedszkole nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkole nr 17, Przedszkole nr 19 i Przedszkole nr 22. Bo przygoda z architekturą to coś wspaniałego i fascynującego!

„Archi–przygody” to prestiżowy program z zakresu edukacji architektonicznej przygotowany dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Stanowi propozycję przeprowadzenia zajęć o tematyce przybliżającej rozumienie zagadnień związanych z architekturą, a także wprowadzających w kulturę życia społecznego. Główne założenia programu skupiają się wokół: nabywania przez dzieci świadomości otaczającej ich przestrzeni, zrozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz jej wpływu na otoczenie, a także docenienia tradycji architektonicznych i środowiska naturalnego.
Narodowe Centrum Kultury już od 2017 roku łączy nauczycieli i nauczycielki przedszkoli ze studentami/studentkami i absolwentami/absolwentkami architektury (lub kierunków pokrewnych) – dotychczas zrealizowano 4 edycje w przedszkolach oraz 3 edycje w klasach 1–3 szkoły podstawowej. Uczestnicy wspólnie, na podstawie przygotowanego już zestawu 10 scenariuszy, prowadzą zajęcia dla przedszkolaków. Scenariusze zajęć skupione są przede wszystkim na aktywnościach opartych na pracy zespołowej, ćwiczeniach manualnych, obserwacji i dialogu.

Zakwalifikowane pary (architekt/architektka i nauczyciel/nauczycielka) będą miały obowiązek wziąć udział w szkoleniu online 27 lutego 2021 roku na platformie Zoom oraz zrealizować warsztaty na podstawie scenariuszy zajęć w ciągu trzech miesięcy (1 marca–1 czerwca 2021).

WAŻNE: program nie zakłada prowadzenia zajęć zdalnie.

Zgłoszenia architektów/architektek: od 25 stycznia do 7 lutego 2021 roku.
Wyniki naboru: 8 lutego 2021 roku na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury.

 

więcej informacji o programie „Archi–przygody”

więcej informacji o programie „Archi–przygody 2021”

pełna treść ogłoszenia wraz z listą przedszkoli

formularz zgłoszeniowy dla architektów/architektek

  • Tyskie archi–przygody czekają na architektów i architektki