- Projekt „Usłysz miasto – tyska opowieść zbiorowa”, czyli jak brzmią Tychy?
- Więcej o prowadzących – Paulinie Pikiewicz i Radku Sirko oraz Emilii Orzechowskiej i Piotrze Pawlaku
- Szczegóły (miejsce, kto prowadzi, terminarz, zapisy i wstęp)
- Patroni medialni
- Regulaminy (zasady uczestnictwa)
Projekt „Usłysz miasto – tyska opowieść zbiorowa”, czyli jak brzmią Tychy?
Podczas warsztatów edukacyjnych, lekcji tematycznych, spacerów dźwiękowych i pleneru artystycznego w przestrzeni Tychów uczestniczki i uczestnicy poznają tkankę miejską i otworzą się na nowe możliwości percepcji. Efektem będzie autorska opowieść o Tychach – swoista mapa dźwiękowa, a jej symbolem stanie się instalacja dźwiękowa w przestrzeni miasta. Stymulowaniu kreatywności i twórczemu aktywizowaniu uczestniczek i uczestników posłuży badanie topografii miasta. Zaproszone do współpracy ekspertki i eksperci – Paulina Pikiewicz i Radek Sirko (tysko-katowicki duet współtworzący projekt edukacyjno-społeczno-dźwiękowy „Świetlica dźwiękowa” i współpracujący z Katowickim Biurem Dźwięku) oraz Emilia Orzechowska i Piotr Pawlak (przedstawiciele Fundacji Lekkość z Gdańska) – zapoznają uczestniczki i uczestników z metodami i narzędziami pracy podczas spotkań tematycznych, a następnie rozpoczną eksplorowanie miasta, słuchając go od nowa, poszukując jego rytmu, stref ciszy, oswajając hałas.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej informacji o prowadzących – Paulinie Pikiewicz i Radku Sirko oraz Emilii Orzechowskiej i Piotrze Pawlaku
Paulina Pikiewicz – od kilku lat działa jako freelancerka w obszarze sztuki radiowej i dźwiękowej. Zajmuje się realizacją dokumentów dźwiękowych i słuchowisk, które samodzielnie reżyseruje, montuje, udźwiękawia, pisze scenariusze, a czasami nawet dubbinguje. Tworzy autorskie podcasty oraz audycje na zamówienie. Eksperymentuje jako sound designerka, a szczególnie interesuje ją udźwiękowienie gier wideo. Jako publicystka pisze o współczesnej sztuce dźwiękowej. W swojej pracy lubi łączyć różne media – dźwięk, grafikę, performans, buduje też instalacje artystyczne.
Radek Sirko – artysta dźwiękowy, producent muzyczny, kulturoznawca, kurator. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (doktorat obroniony w 2020 roku), obecnie wykłada na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (stypendium „Młoda Polska” otrzymane w 2014 roku), współtwórca wydawnictw Audile Snow i Aural Prism. Autor filmu „Pogłos/Reverberation”; jako Duy Gebord występował na żywo między innymi na festiwalach Tauron Nowa Muzyka, Sacrum Profanum i Cocart. Członek muzyczno-aktywistycznego kolektywu DESTITUTE, wielokrotnie współpracował z magazynem „Glissando”, Biurem Dźwięku Katowice i katowickim Bazarem. Regularnie prowadzi warsztaty dźwiękowe i wydaje albumy na różnych nośnikach.
Fundaja Lekkość z Gdańska działa w obszarze przestrzeni publicznej, sztuki współczesnej, performance, muzyki i dźwięku; w założeniu chce inspirować, edukować oraz dbać o świadomość i szacunek dla miejsc. Ich obecne działania to np. „Sączki”, czyli projekt poświęcony Gdańskim Polom Irygacyjnym – pierwszej naturalnej oczyszczalni ścieków dla Gdańska zaprojektowanej w 1871 roku przez Eduarda Wiebe; „Wróćmy do korzeni” – lokalne działania artystyczne ukierunkowane na dialog międzypokoleniowy i międzykulturowy; „Oliwa w czekoladzie” – projekt zrealizowany w ramach programu „Niematerialne Dziedzictwo” nawiązujący do wspomnień mieszkańców obecnie gdańskiej dzielnicy Oliwa związanych z dawną fabryką czekolady; „Jak słyszę moje miasto” tworzony z osobami niedowidzącymi, inspirowany książką-projektem wrocławskim „Niewidzialna mapa Wrocławia”.
Emilia Orzechowska – kuratorka, artystka, producentka, animatorka kultury. Absolwentka studiów filmoznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, krytyki artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Studium Animatorów Kultury w Gdańsku. Obecnie dyrektorka Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. W swojej niezależnej praktyce kuratorskiej lubi nieoczywiste miejsca i projekty site specific. W narracjach nawiązuje do przestrzeni, tworząc raczej doświadczenia niż prezentacje. Współzałożycielka stowarzyszeń/fundacji: A KuKu Sztuka, ARBUZ i Fundacji: W788, Lekkość.
Piotr Pawlak – artysta związany z trójmiejską sceną muzyczną – debiutował w zespole Bielizna, współtworzył zespół Kury (i ich legendarny, nagrodzony Fryderykiem, album „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”), grał w zespole Łoskot. Współpracuje z Olo Walickim oraz Antonim Gralakiem; brał udział w projekcie Cobra Johna Zorna. Pomysłodawca i współproducent projektu Olter, w którym wzięło udział 50 polskich artystów związanych z muzyką alternatywną. W 2019 roku wziął udział w trasie Męskie Granie jako członek składu Męskie Granie Orkiestra. Komponuje muzykę dla teatru (np. do spektaklu „Wymurzanie wolności” z okazji 40 rocznicy porozumień sierpniowych), filmu, baletu oraz widowisk multimedialnych. Producent kilkudziesięciu płyt różnych wykonawców między innymi: Ścianka, Kury, Łoskot, Kobiety, Tymon & Transistors, Pink Freud, Oczi Cziorne, Made in Poland. Prowadzi warsztaty z osobami ze szczególnymi potrzebami/niepełnosprawnościami. Udźwiękawia spektakle radiowe, teatralne, realizuje nagrania terenowe. Za pomocą autorskich słuchowisk wypowiada się na aktualne tematy społeczne. Jego praca „Dzień dobry”, stworzona wspólnie z Honoratą Martin, znajduje się w Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Wspólnie z Katarzyną Roj, współautor pracy „Sączki”, prezentowanej na festiwalu Narracje 2022. Autor instalacji wielokanałowej do wystawy retrospektywnej Bożeny Biskupskiej w Pawilonie Czterech Kopuł (oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu). Członek stowarzyszenia Arbuz for Others, zajmującego się pomocą osobom wykluczonym, migrantom i nowym mieszkańcom Polski, nagrodzonego Splendorem Gedanensis i Medalem św. Wojciecha. Wiceprezes Fundacji Lekkość. Laureat głównej nagrody festiwalu Audionomia Award 2022 za słuchowisko „Las”, poruszające temat wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Laureat nagród kulturalnych: Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego, a także stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegóły (miejsce, kto prowadzi, terminarz, zapisy i wstęp)
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzą: Paulina Pikiewicz i Radek Sirko
daty:
14 maja 2025 (środa), godz. 10.00–13.00 / dzieci 8–12 lat lub młodzież 13–18 lat
23 maja 2025 (piątek), godz. 10.00–13.00 / dzieci 8–12 lat lub młodzież 13–18 lat
24 maja 2025 (sobota), godz. 11.00–14.00 / dzieci 8–12 lat
31 maja 2025 (sobota), godz. 11.00–14.00 / młodzież 13–18 lat
7 czerwca 2025 (sobota), godz. 11.00–14.00 / dorośli, także seniorzy
prowadzą: Emilia Orzechowska i Piotr Pawlak
10 czerwca 2025 (wtorek), godz. 10.00–13.00 i 17.00–19.30 / dzieci 8–12 lat
11 czerwca 2025 (środa), godz. 10.00–13.00 / dzieci 8–12 lat
12 czerwca 2025 (czwartek), godz. 10.00–13.00 lub 17.00–19.30 / młodzież 13–18 lat
13 czerwca 2025 (piątek), godz. 17.00–20.00 / osoby niewidome lub niedowidzące z asystentami
14 czerwca 2025 (sobota), godz. 11.00–14.00 / dorośli, także seniorzy
zapisy (indywidualne i grupowe) do momentu wyczerpania miejsc: 887 450 212 (także SMSem), k.grobelna@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
Patroni medialni
tyski miesięcznik kulturalny „Ramy Kultury”
„Notes Na 6 Tygodni”
„Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”
Polskie Radio Katowice
TVP 3 Katowice
portal parentingowy „CzasDzieci.pl”
fot. fragment rzeźby plenerowej „Kosmosonda“ na osiedlu D, autorstwa Stefana Borzęckiego (realizacja 1975), fot. Grzegorz Krzysztofik
Regulaminy (zasady uczestnictwa)
Prosimy zapoznać się z regulaminami:
Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach
Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach