oprowadzanie po wystawie

Vinicius Libardoni: Memento

oprowadzanie

1 VII 2023, godz. 15.00-17.00

Vinicius Libardoni, brazylijsko-włoski artysta i architekt, upamiętnia w niezwykły sposób dziedzictwo polskiej powojennej architektury modernistycznej, którego społeczny odbiór wciąż pozostaje złożoną kwestią. Przybliży je wspólnie z Kubą Żarym, kuratorem wystawy, podczas oprowadzania.

„Memento” to sposób na upamiętnienie – a może niekiedy „odpomnienie”? – nieistniejących już lub zupełnie do samych siebie niepodobnych ikon. W cyklu monochromatycznych grafik portretuje gmachy z różnych miast Polski, powstałe w latach 60. i 70. XX wieku, w poetycki sposób oddając paradoks ich losu. Tyski ZEG i brutalistyczny katowicki dworzec kolejowy na dystopijnych obrazach zostają wyrwane z miejskiego kontekstu. To niepokojące studium rozkładu: samotne i opuszczone budynki ledwo stoją, pękają, osypując w otaczające je zewsząd gruzowisko. Może być i tak, że oniryczne wizje obrazują nie destrukcję, a konstrukcję: budowę wspomnienia, pamięci o zachwycających finezyjną formą budynkach.

To cykl prac zakorzeniony w tradycji grafiki warsztatowej, a jednocześnie eksperymentalna strategia formalna, czerpiąca wprost z praktyki placu budowy. Vinicius Libardoni o dziedzictwie architektonicznym opowiada, wykorzystując właściwy dla tej dziedziny język i strategie formalne. Jego misterne rysunki odbite zostają na surowych żelbetonowych płytach. Masywne, brutalne w swej formie obiekty na wielu poziomach – od tych metaforycznych po te całkiem namacalne – stają się pomnikami dla klasyki polskiego modernizmu.

Prezentowane obiekty:
1/ Zakład Elektroniki Górniczej w Tychach (1966–2015), proj. Marek Dziekoński
2/ Dworzec PKP w Katowicach (1974–2010), proj. Zespół „Tygrysów” (Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński, Eugeniusz Wierzbicki)
3/ Dom Turysty Miramar w Sopocie (1963–2016), proj. Stanisław Aleksander Sowiński
4/ Hala Widowisko-Sportowa „Urania” w Olsztynie, proj. Wiesław Zenon Piątkowski, Henryk Gotz
5/ Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie (1969–1998), proj. Jan Dobrowolski, Krystyna Król-Dobrowolska
6/ Rotunda PKO w Warszawie (1969–2017), proj. Jerzy Jakubowicz
7/ Supersam w Warszawie (1962–2006), proj. Jerzy Hryniewiecki, Maciej Krasiński, Ewa Krasińska
8/ Dom Meblowy „Emilia” w Warszawie (1969–2017), proj. Marian Kuźniar, Czesław Wegner, Hanna Lewicka

więcej o wystawie czasowej „Vinicius Libardoni: Memento”

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzą: Vinicius Libardoni i Kuba Żary
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl

fot. Dworzec kolejowy w Katowicach (1974–2010), projekt: Zespół „Tygrysów” (Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński, Eugeniusz Wierzbicki), w opracowaniu Viniciusa Libardoniego

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

• Vinicius Libardoni: Memento

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia, 30 marca–1 kwietnia oraz 1–3 i 5 maja.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl