warsztaty

Warsztat obecności – tworzenie fikcyjnej biografii

kreatywny warsztat towarzyszący wystawie „Księżniczki i dziewczyny”

23 X 2021, godz. 16.00-18.00

Punktem wyjścia warsztatów jest wystawa „Księżniczki i dziewczyny” oraz prezentowana praca Agaty Szymanek, która podejmuje swoiście pojmowany dialog z historią i składa hołd Daisy Hochberg von Pless, jednej z kobiet działających na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku.

Tematem przewodnim będzie kwestia obecności artystek na Śląsku, czyli przyczynek do tego, jak kontekst miejsca tworzy i wpływa na biografię

Podczas warsztatów stworzymy alternatywny życiorys śląskiej artystki i aktywistki w oparciu o kreatywne pisanie, opowiadanie oraz kolektywne badania. Wykorzystamy ślady istnienia naszej bohaterki w pisanych przez nią listach, rozrzuconych na stole kartach tarota, archiwalnych zdjęciach, aby stworzyć postać, którą poddamy wnikliwej obserwacji. Zwrócimy uwagę na to jak odnajduje się ona wśród wydarzeń i możliwości, które oferuje jej miejsce zamieszkania oraz zaobserwujemy, jak reaguje na otaczające ją obecności – innych kultur, zwierząt i roślin.

więcej informacji o wystawie czasowej „Księżniczki i dziewczyny”

więcej o katalogu wystawy „Księżniczki i dziewczyny”

prowadzi: Agata Szymanek – urodzona w 1990 roku. W latach 2009–2014 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Inspiracją do jej obrazów jest zazwyczaj świat przyrody. Interesują ją również motywy ezoteryczne w sztukach plastycznych. Chętnie maluje futra, pancerze insektów, skorupy, korpusy zwierząt, kwiaty i drzewa. Czasem sposób ich kadrowania służy odrealnieniu ujęć figuratywnych. W instalacjach przestrzennych odzwierciedlony w obrazach świat fauny i flory zestawiany jest z przedmiotami trójwymiarowymi o charakterze abstrakcyjnym. Przyroda jest w ten sposób konfrontowana z artefaktami.

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, również Daisy Hochberg von Pless – urodzona 28 czerwca 1873 roku w Ruthin w Walii. W 1891 roku poślubiła księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Małżonkowie mieli trzech synów. Daisy zamieszkiwała przede wszystkim na zamku Książ, który wolała od pałacu w Pszczynie, będącego rezydencją jej teścia. Wraz z mężem wiele podróżowała. Prowadziła szeroko zakrojoną działalność charytatywną i społeczną. Próbowała wykorzystać swe wpływy, by nie dopuścić do wybuchu I wojny światowej. W 1914 roku zaangażowała się m.in. w pracę dla Czerwonego Krzyża. Małżeństwo Hochbergów zakończyło się w 1922 roku rozwodem. Daisy jest autorką poczytnych pamiętników. Zmarła 29 czerwca 1943 roku w Wałbrzychu.

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Agata Szymanek
zapisy (liczba uczestników ograniczona): Agnieszka Woszczyńska, tel. 887 450 212 (także SMSem), e-mail: a.woszczynska@muzeum.tychy.pl

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w warsztatach, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

Fotorelację z wydarzenia przygotowała Marta Matuszewska

• 01muzeum_miejskie_tychy_warsztat_obecnosci-tworzenie_fikcyjnej_biografii_23.10.2021_fot_marta_matuszew

• 02muzeum_miejskie_tychy_warsztat_obecnosci-tworzenie_fikcyjnej_biografii_23.10.2021_fot_marta_matuszew

• 03muzeum_miejskie_tychy_warsztat_obecnosci-tworzenie_fikcyjnej_biografii_23.10.2021_fot_marta_matuszew

• 05muzeum_miejskie_tychy_warsztat_obecnosci-tworzenie_fikcyjnej_biografii_23.10.2021_fot_marta_matuszew

• 06muzeum_miejskie_tychy_warsztat_obecnosci-tworzenie_fikcyjnej_biografii_23.10.2021_fot_marta_matuszew

• 07muzeum_miejskie_tychy_warsztat_obecnosci-tworzenie_fikcyjnej_biografii_23.10.2021_fot_marta_matuszew

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia oraz 30 marca–1 kwietnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl