warsztaty

Warsztat obecności – tworzenie fikcyjnej biografii

kreatywny warsztat online towarzyszący wystawie „Księżniczki i dziewczyny”

28 VIII 2021, godz. 11.00-13.00

Punktem wyjścia warsztatów jest wystawa „Księżniczki i dziewczyny” oraz prezentowana praca Agaty Szymanek, która podejmuje swoiście pojmowany dialog z historią i składa hołd Daisy Hochberg von Pless, jednej z kobiet działających na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku.

Tematem przewodnim będzie kwestia obecności artystek na Śląsku, czyli przyczynek do tego, jak kontekst miejsca tworzy i wpływa na biografię.

Podczas warsztatów stworzymy alternatywny życiorys śląskiej artystki i aktywistki w oparciu o kreatywne pisanie, opowiadanie oraz kolektywne badania. Wykorzystamy ślady istnienia naszej bohaterki w pisanych przez nią listach, rozrzuconych na stole kartach tarota, archiwalnych zdjęciach, aby stworzyć postać, którą poddamy wnikliwej obserwacji. Zwrócimy uwagę na to jak odnajduje się ona wśród wydarzeń i możliwości, które oferuje jej miejsce zamieszkania oraz zaobserwujemy, jak reaguje na otaczające ją obecności – innych kultur, zwierząt i roślin.

 

więcej informacji o wystawie czasowej „Księżniczki i dziewczyny”

 

prowadzi: Agata Szymanek – urodzona w 1990 roku. W latach 2009–2014 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Inspiracją do jej obrazów jest zazwyczaj świat przyrody. Interesują ją również motywy ezoteryczne w sztukach plastycznych. Chętnie maluje futra, pancerze insektów, skorupy, korpusy zwierząt, kwiaty i drzewa. Czasem sposób ich kadrowania służy odrealnieniu ujęć figuratywnych. W instalacjach przestrzennych odzwierciedlony w obrazach świat fauny i flory zestawiany jest z przedmiotami trójwymiarowymi o charakterze abstrakcyjnym. Przyroda jest w ten sposób konfrontowana z artefaktami.

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, również Daisy Hochberg von Pless – urodzona 28 czerwca 1873 roku w Ruthin w Walii. W 1891 roku poślubiła księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Małżonkowie mieli trzech synów. Daisy zamieszkiwała przede wszystkim na zamku Książ, który wolała od pałacu w Pszczynie, będącego rezydencją jej teścia. Wraz z mężem wiele podróżowała. Prowadziła szeroko zakrojoną działalność charytatywną i społeczną. Próbowała wykorzystać swe wpływy, by nie dopuścić do wybuchu I wojny światowej. W 1914 roku zaangażowała się m.in. w pracę dla Czerwonego Krzyża. Małżeństwo Hochbergów zakończyło się w 1922 roku rozwodem. Daisy jest autorką poczytnych pamiętników. Zmarła 29 czerwca 1943 roku w Wałbrzychu.

 

prowadzi: Agata Szymanek
spotkanie online na platformie Zoom
(link do spotkania)
uwaga!
Osoby, które nie korzystały z programu Zoom, dostaną odpowiednie wparcie i pomoc.
zapisy: Agata Szymanek, e–mail: donarossa@gmail.com
dostęp bezpłatny
uwaga! Warsztat będzie nagrywany

  • Warsztat obecności – tworzenie fikcyjnej biografii