Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej

III konferencja popularnonaukowa „Woda w dziejach ziemi pszczyńskiej – historia, antropologia, biologia, geografia i współczesne postindustrialne wyzwania ekologii”

25 IX 2024, godz. 16.00-19.00

Trzecia konferencja organizowana przez Muzeum Miejskie w Tychach i Muzeum Historii Katowic we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym.
  1. Temat przewodni konferencji
  2. Prelegentki i prelegenci
  3. Program pierwszego dnia konferencji (Muzeum Miejskie w Tychach)
  4. Szczegóły (miejsce, zapisy i wstęp)
  5. Wydarzenie towarzyszące konferencji
  6. Organizatorzy, współorganizator, patroni honorowi i patroni medialni
  7. Regulaminy (zasady uczestnictwa)

Temat przewodni konferencji

Tematem jest woda – największe bogactwo na Ziemi, a zarazem niebezpieczny żywioł. Po raz pierwszy prelegentki i prelegenci reprezentu­jący różne dyscypliny naukowe – historię, antro­pologię i biologię – spotkają się w jednym miejscu i podzielą wynikami swoich badań. Różnorodność wykorzystanych materiałów zarówno archiwaliów, jak i wyników najnowszych badań naukowych, pozwoli szeroko spojrzeć na zagadnienie wody na ziemi pszczyńskiej.

Prelegentki i prelegenci

Wśród prelegentów znajdą się: dr hab. prof. UŚ Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląskie Centrum Wody), dr hab. prof. UŚ Andrzej Woźnica (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląskie Centrum Wody), dr Adam Frużyński (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), dr Barbara Kalinowska-Wójcik (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Archiwum Państwowe w Katowicach), dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, dr Halina Nocoń, dr Rafał Obetkon, dr Adam Pisarek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Wojciech Schäffer (Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach), dr Grzegorz Sztoler (Archiwum Redakcyjne „Dziennika Zachodniego”), Marcin Cyran (Muzeum Zamkowe w Pszczynie), Jan Gąsior, Natalia Janczewska (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach), Agnieszka Ociepa-Weiss (Archiwum Państwowe w Katowicach) i Sławomir Stanowski (Muzeum Historii Katowic).

Program pierwszego dnia konferencji (Muzeum Miejskie w Tychach)

I dzień: 25 września 2024 (środa) – Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1, Tychy

16.00–16.10 otwarcie konferencji
16.10–16.40 wprowadzenie: Jan Gąsior „Zbiory kartograficzne obszaru Górnego Śląska z lat 1636–1850 jako przyczynek do dyskusji nad rewitalizacją wód”
16.40–17.00 dr Rafał Obetkon „Gospodarka stawowa w zagrodach chłopskich na ziemi pszczyńskiej w I połowie XVIII wieku na podstawie danych z Katastru Karolińskiego”
17.00–17.20 dr Wojciech Schäffer (Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach) „Wzmianki o stawach z Kobióra, Krzyżowic i Tychów w dokumentach pergaminowych panów na Pszczynie z rodu von Promnitz z 1580 i 1592 roku z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach”
17.20–18.00 dyskusja i przerwa
18.00–18.20 Marcin Cyran (Muzeum Zamkowe w Pszczynie) „Woda jako dobrodziejstwo, ale także zagrożenie na ziemi pszczyńskiej w przekazach źródłowych (1765‒1846)”
18.20–18.40 dr Grzegorz Sztoler (Archiwum Redakcyjne „Dziennika Zachodniego”) „To był potop. Powódź tysiąclecia (1997 rok) w gminie Bojszowy w pamięci zbiorowej i przekazach źródłowych”
dyskusja i podsumowanie

poznaj program drugiego dnia konferencji (Muzeum Historii Katowic)

Szczegóły (miejsce, zapisy i wstęp)

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
zapisy: formularz zgłoszeniowy
więcej informacji:
887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl

Wydarzenie towarzyszące konferencji

Przynoszę Ci dzikość” – tyska premiera filmu dokumentalnego Dyby Lach i Adama Lacha z udziałem reżyserki, prow. Anna Dudzińska (Trójka – Program 3 Polskiego Radia) / 26 września 2024 (czwartek), godz. 18.00

Organizatorzy, współorganizator, patroni honorowi i patroni medialni

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Muzeum Historii Katowic

współorganizator:
Polskie Towarzystwo Historyczne

patroni honorowi:
Prezydent Miasta Tychy Maciej Gramatyka
Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa

patroni medialni:
„Dziennik Zachodni”
„Nasze Katowice”
Tygodnik „Twoje Tychy”
miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”
kwartalnik „Strony Ziemi Pszczyńskiej”
Polskie Radio Katowice
TVP 3 Katowice
Tychy.pl
Ślązag

fot. fragment pszczyńskiego wolnego państwa stanowego na mapie Johanna Wolfganga Wielanda, 1736 r., oryginał w zbiorach Muzeum Historii Katowic

Regulaminy (zasady uczestnictwa)

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

• Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
od 20 września 2024 roku

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–piątek: 8.00–16.00
sobota, niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia, 30 marca–1 kwietnia, a także 1–3, 5 i 30 maja oraz 15 sierpnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl