premiera książki

odwołane Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego

premiera książki

14 III 2020, godz. 16.00-18.00

W związku z sytuacją związaną z wirusem SARS-CoV-2 i decyzją Prezesa Rady Ministrów o zamknięciu wszystkich instytucji kultury od czwartku, 12 marca, do niedzieli, 29 marca 2020 roku, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Tychy, odwołujemy spotkanie. Wszystkich zainteresowanych przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. O nowym terminie spotkania poinformujemy niebawem za pośrednictwem strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Książka Marii Lipok-Bierwiaczonek towarzysząca wystawie prezentuje w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

Publikacja nie tylko przybliża sylwetkę i twórczość Pokornego, ale jest przede wszystkim podsumowaniem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek – jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m. in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Sygnowane przez Karla/Karola Pokornego kamienne krzyże przydrożne, zwane Bożymi Mękami, można znaleźć od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.

Maria Lipok-Bierwiaczonek – etnolog, dr nauk humanistycznych, w latach 1985–2004 kierownik Działu Etnografii w Muzeum Śląskim w Katowicach, od 2004 do 2014 dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. Autorka książek i artykułów poświęconych dziedzictwu kulturowemu Górnego Śląska, m. in.: „Przy śląskich drogach. Kapliczki i krzyże przydrożne na Górnym Śląsku” (1998), „Świat najbliższy. Szkice antropologiczne o Górnym Śląsku, tradycji i kulturze” (2008), „Tychy oczywiste i nieoczywiste. Książęce ślady, dotknięcie sacrum i nowe miasto” (2015). Współautorka dwóch monografii Tychów (1996 i 2011) oraz monografii Wilamowic (2001), Bierunia (2007), Katowic (2012), tomu „Ziemia pszczyńska” (2007), dzieła „Historia Górnego Śląska” (Gliwice 2011, wyd. niemieckie Oldenburg 2015). Urodziła się w Mikołowie, od 1958 roku mieszka w Tychach.

więcej o wystawie czasowej „Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego”

więcej o warsztatach „W ślad za… – zostań badaczem kamiennych inskrypcji” towarzyszących wystawie czasowej „Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego”

goście specjalni:
Jacek Kuczowic (www.przydrozne.eu) i ks. Stanisław Puchała
prowadzi:
Agnieszka Szymula – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji)
miejsce:
Stary Magistrat, pl. Wolności 1

• odwołane Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia, 30 marca–1 kwietnia oraz 1–5 maja.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl