Wystawa

Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci

1 X 2015-14 XI 2015

Wystawa przełamująca tematu tabu, jakim nadal jest służba w Wehrmachcie mieszkańców Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur. Ci, którzy przeżyli wojnę, wracali do swych domów, rodzin, zachowując nierzadko dla siebie wspomnienia z lat służby w wojsku niemieckim. Zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej, temat ten był zakazany. Dzięki zdjęciom, dokumentom, a także krótkim filmom dokumentalnym zwiedzający mogli poznać historię tych, którzy przymusowo wcieleni do Wehrmachtu, walczyli podczas II wojny światowej po stronie niemieckiej.

Na wielu wystawach prezentowanych w tyskim Muzeum obecny był temat historii Tychów w latach II wojny światowej. Prezentowane zdjęcia, dokumenty i eksponaty opowiadały o tragicznych wydarzeniach z pierwszych dni września 1939 roku, życiu codziennym tyszan w latach okupacji, niemieckich planach umieszczenia w Tychach stolicy Górnego Śląska czy publicznej egzekucji przeprowadzonej we wrześniu 1944 roku na pięciu więźniach przywiezionych z KL Auschwitz. Fotografie i dokumenty przypominały także o tragicznych losach wielu tyszan wcielonych podczas wojny do Wehrmachtu. Zdjęcia często były anonimowe, a w dokumentach zakrywano dane osobowe. Bo choć dzisiaj można już swobodnie mówić o przymusowej służbie ojca, dziadka czy dalszego krewnego w wojsku niemieckim, dla wielu z nas jest to nadal temat tabu.

Wystawa, bogata we wspomnienia, dokumenty i zdjęcia, a także osobiste relacje uczestników i świadków wydarzeń, pozwalała zwiedzającym poznać losy wielu mężczyzn wcielonych przymusowo do Wehrmachtu.

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza

Wystawa przygotowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (www.haus.pl) oraz Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca.

  • Wystawa Dziadek z Wermahtu. Doświadczenie zapisane w pamięci, fot. Barbara Kopia

  • Wystawa Dziadek z Wermahtu. Doświadczenie zapisane w pamięci, fot. Barbara Kopia

  • Wystawa Dziadek z Wermahtu. Doświadczenie zapisane w pamięci, fot. Barbara Kopia

Miejsce

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

Godziny otwarcia

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
od 24 maja 2025 roku

sprzedaż wydawnictw i gadżetów (płatność kartą):
poniedziałek–piątek: 8.00–16.00
sobota, niedziela, święta: nieczynne

W 2025 roku nieczynne w dniach: 1 i 4–6 stycznia, 19–21 kwietnia oraz 1–4 maja.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl