Wystawa

Edward Hantulik. Malarstwo i rzeźba

8 VI 2014-11 X 2014

Na wystawie zaprezentowano dorobek Edwarda Hantulika z zakresu malarstwa i rzeźby, powstały na przestrzeni kilkunastu lat jego pracy twórczej. Pokazano ponad 30 płócien malowanych techniką olejną, spośród których dużą część stanowiły kompozycje wielkoformatowe, łączące się dodatkowo w cykle tematyczne i poliptyki. Rzeźbiarską odsłonę twórczości artysty reprezentowały na wystawie gipsowe popiersia.

Edward Hantulik (1949-1994) urodził się i wychował w Tychach. W latach 1977-1982 studiował w Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem profesorów Juliusza Joniaka i Jerzego Nowosielskiego. Po uzyskaniu dyplomu powrócił do rodzinnego miasta. W latach 1987-1994 pełnił funkcję asystenta w pracowni rzeźby Stanisława Hochuła, w katowickim Wydziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wczesna twórczość malarska Edwarda Hantulika utrzymana jest w konwencji realizmu, z wpływami impresjonizmu i postimpresjonizmu. Tematem często podejmowanym wówczas przez artystę był pejzaż tyski, szczególnie okolic rodzinnego Mąkołowca.
Dojrzała twórczość malarza, tak w zakresie treści jak i formy, rozwijała się w kilku równoległych nurtach. Edward Hantulik czerpał inspiracje z wielu źródeł – z całego bogactwa i różnorodności kultury europejskiej. Posługiwał się szerokim wachlarzem konwencji – od realizmu, poprzez ekspresjonizm i figurację z wpływami kubizmu, aż po abstrakcję. Powyższe kierunki częstokroć przenikały się i ewoluowały w nowe jakości. Punkt wyjścia stanowił dla nich znakomicie opanowany realistyczny rysunek. Jeśli chodzi o konkretnych malarzy, artystę niezwykle inspirował Pablo Picasso z całą różnorodnością jego twórczości.

Autorem wystawy jest Patryk Oczko z Działu Sztuki:
Edward Hantulik był niezwykle spostrzegawczym obserwatorem ludzkich zachowań. Bezkompromisowo, czasem w sposób kontrowersyjny, obnażał przywary, zakłamanie i obłudę współczesnego społeczeństwa. Frapowała go malarska analiza zjawiska agresji, podejmował próby przełożenia dźwięku na formę plastyczną, wyrażał się wreszcie w kompozycjach czysto abstrakcyjnych. Choć już w czasie studiów artysta ujawnił świetne wyczucie bryły oraz przestrzeni,do materii rzeźbiarskiej przekonał się dopiero wówczas, gdy został asystentem w pracowni rzeźby Stanisława Hochuła, w katowickim Wydziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego przejście w trzeci wymiar odbyło się w sposób płynny i naturalny.
I w tym przypadku znakomicie opanował realistyczną konwencję przedstawiania, która stała się, podobnie jak w malarstwie, bazą do coraz śmiałych i ekspresyjnych ujęć, w których tworzywo poddawało się artyście całkowicie.

Trwałym śladem wystawy pozostał katalog zawierający obszerny tekst na temat życia i twórczości artysty, wybór zapisków z jego dziennika oraz ponad trzydzieści barwnych reprodukcji obrazów i rzeźb. Publikacja jest jak dotychczas najpełniejszym opracowaniem dorobku artysty.

Scenariusz wystawy: Patryk Oczko
Aranżacja wystawy: Agnieszka Czyżewska
Patronat medialny: TVP Katowice, Radio Katowice, miesięcznik Śląsk, tygodnik Twoje Tychy, portale internetowe: tychy.pl, silesiakultura.pl, pelniakultury.pl

  • Wystawa Edward Hantulik. Malarstwo i rzeźba, fot. Joanna Kucz-Pieczka

  • Wystawa Edward Hantulik. Malarstwo i rzeźba, fot. Joanna Kucz-Pieczka

  • Wystawa Edward Hantulik. Malarstwo i rzeźba, fot. Joanna Kucz-Pieczka

Miejsce