Zofia Rydet

"Zapis socjologiczny 1978 - 1990. Wyimki: Śląsk i Podhale"

25 II 2017-6 V 2017

Pokazane na ekspozycji fotografie pochodzą z kolekcji Fundacji im. Zofii Rydet.

Zofia Rydet zaczęła tworzyć „Zapis socjologiczny” w roku 1978. Skończyła – nie z własnej woli, przeszkodził jej stan zdrowia – w roku 1990. Jej zamiarem było ukazanie człowieka we wnętrzu, chciała pokazać w jaki sposób ludzie odbijają się w zgromadzonych przez siebie przedmiotach. Towarzyszyło jej także przekonanie, że fotografowanie tych w olbrzymiej większości wiejskich domów pozwala zatrzymać coś, co ucieka, czego za chwilę nie będzie. W tym sensie Zapis rozumiała jako misję: miał być cyklem spotkań „z ludźmi, z którymi nie można się umówić na przyszły rok”: bo wymrą, a ich chałupy zostaną rozwalone. Nie zostanie nic z tamtego świata.

Poprzez ten cykl Zofia Rydet chciała pokazać, jak bardzo zróżnicowany jest świat: chałupa rzeszowska w niczym nie przypomina mieszkania artysty z Gliwic, krakowska redakcja „Tygodnika Powszechnego” niewiele ma wspólnego z pracownią wikliniarza. Choć Zapis socjologiczny pojmowała w zasadzie jako fresk przedstawiający polskie życie domowe, nie wzdragała się przed pokazywaniem wycinków, bez podkreślania regionalnej różnorodności.

Wystawa w Muzeum w Tychach prezentuje taki właśnie wyimek, przeciwstawiający dwa bliskie regiony, Podhale i Śląsk: choć w obu przypadkach domy i mieszkania wypełniają święte obrazy, wszystko je poza tym różni. Śląsk jest poukładany i jasny, Podhale ciemne, przedwieczne. W obu przypadkach – choć zdjęcia należą do szeroko rozumianej współczesności – obraz przedstawia coś zastanawiająco odległego: kraj, którego już nie ma.
Jeszcze jedno łączy te zdjęcia: ich artystyczna doskonałość, gęstość i formalna prostota. Bo „Zapis socjologiczny” to jedno z najciekawszych dokonań polskiej fotografii.

Wystawa potrwa do 29 kwietnia 2017 roku. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Kurator wystawy: Wojciech Nowicki

Fot.  ze zbiorów Fundacji im. Zofii Rydet

• Fot. Michał Jędrzejowski (2)

• Fot. Michał Jędrzejowski (3)

• Fot. Michał Jędrzejowski (4)

• Fot. Michał Jędrzejowski (5)

• Fot. Michał Jędrzejowski (6)

• Fot. Michał Jędrzejowski (7)

• Fot. Michał Jędrzejowski (8)

• Fot. Michał Jędrzejowski (9)

• Fot. Michał Jędrzejowski (10)

• Fot. Michał Jędrzejowski (11)

• Fot. Michał Jędrzejowski (12)

• Fot. Michał Jędrzejowski (13)

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia oraz 30 marca–1 kwietnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl