Wystawa „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” to bogata w treści i atrakcyjna w formie prezentacja historii i rozwoju sportu oraz kultury fizycznej w Tychach. W nowatorski i przystępny sposób opowiedziana została prawie stuletnia historia sportu w mieście.
Koncepcja sportowej wystawy historycznej wyszła naprzeciw oczekiwaniom miasta Tychy, które od lat wspiera sport i szeroko rozumianą kulturę fizyczną. Miasto może się pochwalić wieloma sukcesami i wybitnymi zawodnikami, reprezentującymi najróżniejsze dyscypliny sportu. W Tychach został w 2015 roku zbudowany Stadion Miejski, nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który sprzyjał powstaniu na nim muzealnej inwestycji.
Wystawa stanowi integralną część Tyskiej Galerii Sportu, nowego oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach. To pierwsza tego rodzaju placówka na Górnym Śląsku i jedna z nielicznych w kraju.
Scenariusz wystawy zakładał jej podział na kilkanaście części, które poświęcone są m.in. konkretnym okresom z życia miasta: czasom międzywojennym, powstawaniu nowego miasta w warunkach realnego socjalizmu, okresowi „dynamicznego” rozwoju miasta w latach 70. XX wieku, a także czasom współczesnym. Osobną kategorię ekspozycji stanowi historia dyscyplin sportu w Tychach, przede wszystkim tych najpopularniejszych, czyli piłki nożnej i hokeja na lodzie.
Wystawa z wielką starannością odtwarza m.in. początki amatorskiego sportu w Tychach i systematyczne podnoszenie jego rangi w mieście. Akcenty położone zostały m.in. na związki pomiędzy demografią, a postępem sportu i jego infrastruktury.
Przy tworzeniu wystawy wykorzystane zostały różnorodne środki muzealnego przekazu: eksponaty, fotografie, dokumenty, multimedia (audio-wideo), infokioski, komiksy, wizualizacje.
Eksponaty na wystawę – trofea, pamiątki, sprzęt sportowy – zostały przekazane przez byłych i obecnych sportowców oraz trenerów, związanych z Tychami. Wśród darczyńców są tak powszechnie znane postacie sportu, jak piłkarze Jerzy Dudek i Arkadiusz Milik, hokeiści Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth i Krzysztof Oliwa, kolarz Zygmunt Hanusik, lekkoatleta i obecny minister sportu i turystyki Witold Bańka, kajakarka Karolina Naja.
Część fotograficzna wystawy pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach oraz prywatnych kolekcji sportowców i mieszkańców miasta.
Autorami scenariusza i kształtu merytorycznego wystawy są Piotr Zawadzki, dziennikarz sportowy i kierownik Tyskiej Galerii Sportu i Michał Wysocki, konsultant ds. faz koncepcyjnych i projektowych modernizowanych oraz nowopowstających muzeów, dydaktyk akademicki, autor programów edukacyjnych. Autorzy scenariusza korzystali z merytorycznej konsultacji sportowców i dziennikarzy. Konsultantem historycznym wystawy był dr Antoni Steuer, ceniony historyk sportu z Muzeum Historii Katowic.
Za projekt wystawy od strony wizualnej odpowiadali: scenograf, absolwentka ASP w Warszawie Agata Adamus (scenografia i aranżacja), grafik, absolwent ASP w Katowicach Marcin Kasperek (oprawa graficzna) i scenograf, absolwent ASP w Warszawie Dariusz Kunowski (wstępne założenia plastyczno-wizualne wystawy).
Wykonawcą aranżacji wystawy była firma SLX sp. z o.o., Komorniki.
Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.
Zwiedzanie przestrzeni ekspozycyjnych Tyskiej Galerii Sportu oraz prowadzenie działań edukacyjnych odbywa się z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa. Jest możliwe indywidualne zwiedzanie wystawy stałej oraz w grupach liczących nie więcej niż 15 osób.
Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach
Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach