Zbiory
Dział Historii Miasta

Czasopismo

„Ciernie”

Zbiory Działu Historii Miasta – MMTy/P/221
papier, druk
wymiary: 4 strony, wys.: 30 cm, szer.:21 cm
dar

Czasopismo „Ciernie” wydawane było przez tyski Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność”. Pierwszy egzemplarz ukazał się w kwietniu 1981 roku w nakładzie 10 tysięcy. Później nakład wahał się w przedziale od 10 do 30 tysięcy egzemplarzy.

Redakcja mieściła się początkowo w budynku przy ulicy Engelsa 3 (obecnie ul. Edukacji 3), później przy ulicy Kopernika 3. Wśród redaktorów „Cierni” byli Adam Michelis, Leszek Waliszewski, Marek Wach, Antoni Górka, Janusz Tuszyński, Krzysztof Czudaj, Piotr Kuchta.

Artykuły zamieszczane w czasopiśmie poruszały kwestie polityczne, społeczno-gospodarcze, a także kulturalne i religijne. Pisano m.in. o wyborach związkowych, I Walnym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”, relacjonowano ważne uroczystości (m.in. święto maryjne i rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja uroczyście obchodzone w 1981 roku na placu Bieruta w Tychach, obecnie plac Baczyńskiego). Poruszano trudne tematy związane z warunkami pracy, informowano o ważnych dla miasta sprawach, jak np. kilkumiesięczny postój pociągu towarowego na bocznicy kolejowej na terenach przemysłowych czy o losach zabytkowego Zameczku Myśliwskiego Promnice znajdującego się w posiadaniu kopalni „Piast” w Bieruniu Nowym.

Tyski Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” powstał 26 września 1980 roku. Początkowo stanowił reprezentację 9 zakładów pracy, latem 1981 roku było ich już 61. Były to m.in. Fabryka Samochodów Małolitrażowych, Zakład nr 2, ZREMB, ERG i KWK „Lenin” (obecnie KWK „Wesoła”)

Agnieszka Ociepa-Weiss