MMTy/HM/937/2
karton, rękopis, pieczęć
wymiary: wys.: 36,5 cm, szer. 49,5 cm
dar
Strona w poszycie z rysunkami projektu budynku szkoły na terenie kolonii robotniczej w tyskiej dzielnicy Czułów. Budynek na podmurówce z dachem naczółkowym. Na dachu widoczne dwa kominy.
U góry od lewej rysunek elewacji budynku od strony podwórza z głównym wejściem z zadaszeniem i schodkami prowadzącymi do wejścia, obok drugie wejście zwieńczone łukiem odcinkowym oraz okna o różnych rozmiarach, również zwieńczone łukami odcinkowymi. Na dole widoczne dwa okna piwniczne.
Obok oraz poniżej rysunki przekrojów pionowych budynku od strony szosy i podwórza z zapisanymi wymiarami w centymetrach.
Na dole od prawej rysunek elewacji budynku od strony szosy. Na ścianie szczytowej cztery okna: dwa małe wieloboczne i dwa duże półkoliste. Na dole trzy okna zwieńczone łukami odcinkowymi. Z boku widoczne schodki do wejścia z zadaszeniem oraz fragment ogrodzenia.
Nad rysunkami z lewej strony rękopis w języku niemieckim informujący o obiekcie – plan nowego budynku szkoły dla Fabryki Papieru Zakrzów w Czułowie. Rysunki podpisane: elewacja od podwórza, przekrój A-B, przekrój C-D, elewacja od ulicy.
Na dole z lewej strony podana skala. Z prawej strony pieczęć fabryki, dwa rękopisy z nazwami miejscowość (Czułów, Pszczyna), datami (25 kwietnia 1902 r., 5 kwietnia 1902 r.) oraz podpisami.
Druga strona niezapisana.
Szkołę dla dzieci pracowników fabryki w Czułowie oddano do użytku w 1902 roku. Wybudowano ją na terenie osady wzniesionej na przełomie XIX i XX wieku dla pracowników fabryki powstałej w 1887 roku, produkującej początkowo wyłącznie celulozę sulfitową, później też papier i ligninę. Fabryka była wówczas spółką księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI Hochberga i firmy Korn-Bock z miejscowości Zakrzów (obecnie znajdująca się w granicach Wrocławia).
W 1922 roku w szkole uczyło się 48 uczniów. Mała liczba dzieci oraz problemy finansowe spowodowały zamknięcie szkoły w 1930 roku.
Agnieszka Ociepa-Weiss