Zbiory
Dział Historii Miasta

Pocztówka z Tychów

ok. 1958 r.

MMTy/HM/60/9
karton, fotografia, druk
wymiary: wys.: 14,1 cm, szer. 8,9 cm
dar

Pocztówka wydana z okazji poświęcenia kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Tychach.
Na awersie na czarnym tle czarno-białe zdjęcia projektu kościoła, trzech szkół podstawowych oraz szpitala miejskiego w Tychach. Fotografia projektu kościoła nałożona częściowo na tło czworoboku z drukiem kratki w środku. Od zdjęcia projektu biegną linie wskazujące cztery zdjęcia. Nad i pod zdjęciami znajdują się ich opisy: numery szkół, liczbę oddziałów, uczniów i nauczycieli oraz informacje o szpitalu miejskim. Całość otoczona brudnobiałą ramką.
Rewers bez druku, niezapisany.

W latach Polski Rzeczpospolitej Ludowej władze wypowiedziały walkę ze wszystkim, co związane było z wiarą w Boga. Usuwano religię ze szkół, likwidowano prasę religijną, zamykano klasztory, aresztowano i więziono wielu duchownych, w tym Prymasa Polski Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Prowadzono szereg innych działań mających na celu wewnętrzne rozbicie Kościoła i laicyzację społeczeństwa.
Chwilowe zmiany polityki wewnętrznej wywołała odwilż październikowa w 1956 roku, będąca konsekwencją zmian w ZSRR po śmierci Józefa Stalina, a także wydarzeń w czerwcu 1956 roku w Poznaniu (krwawo stłumione strajk generalny i demonstracje uliczne).
Odwilż październikowa sprzyjała poprawie stosunków państwo-Kościół, konsekwencją czego było m.in. pozytywne rozpatrzenie wniosków o zgodę na budowę nowych kościołów i rozbudowę starych świątyń. Tak było w przypadku budowy nowej świątyni w Tychach. Ogólnopolski konkurs na projekt nowego kościoła w Tychach wygrało małżeństwo architektów Maria i Andrzej Czyżewscy z Wrocławia. Realizacja tego projektu (kościół miał stanąć na polach na południowym obrzeżu Zawiści – obecnie osiedle F) wymagała jednak czasu, w związku z czym zdecydowano się na budowę świątyni na polach żwakowskich (obecnie osiedle H). Kościół ten zaprojektował architekt Zbigniew Webera we współpracy z inżynierem Tadeuszem Szczęsnym, inżynierem architektem Jerzym Niklasińskim i inżynierem architektem Andrzejem Musialikiem. Wstępna zgoda Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach na budowę świątyni w Tychach została jednak szybko wycofana. Prace na kilka miesięcy wstrzymało Tyskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego. Budowa kościoła została jednak szczęśliwie zakończona dzięki pracy i staraniom ks. Jana Kapołki oraz wielu tyszan. Poświęcenia kościoła pw. św. Jana Chrzciciela dokonał 21 grudnia 1958 roku biskup Stanisław Adamski.
Projekt kościoła na terenach obecnego osiedla F autorstwa Marii i Andrzeja Czyżewskich nie został zrealizowany.

Agnieszka Ociepa-Weiss