Zbiory
Dział Historii Miasta

Pocztówka ze zdjęciem cesarza Niemiec i króla Prus Wilhelma II Hohenzollerna

karton, fotografia, druk

MMTy/HM/2077
wymiary: wys. 8,5 cm, dł. 13,8 cm
Zakup

Na awersie pocztówki fotografia koloru sepia stojącego w parku cesarza Wilhelma II. Cesarz ubrany w mundur wojskowy: kurtka mundurowa dwurzędowa z naramiennikami i odznaczeniami wojskowymi (m.in. Krzyż Żelazny), spodnie wpuszczone w buty z cholewami, czapka z okrągłym denkiem, czarnym otokiem i daszkiem. Cesarz podpiera swą prawą rękę o laskę, lewą rękę trzyma za plecami. Charakterystyczną cechą w wizerunku Wilhelma II była zniekształcona od urodzenia lewa ręka, co ukrywane było na wielu fotografiach cesarza.

Na dole fotografii z lewej strony druk „Phot. Steckel” (Max Steckel – fotograf Górnego Śląska), w prawym dolnym rogu znak firmowy, w lewym liczba „5468”.

Na niezapisanym rewersie druk linii wyznaczających miejsce na dane adresata, znaczek pocztowy i tekst korespondencji.

Wilhelm II Hohenzollern (1859-1941) był ostatnim cesarzem Niemiec i królem Prus. Łączyły go bliskie relacje z rodziną Hochbergów panującą na ziemi pszczyńskiej w latach 1846-1945. Podczas swoich pobytów w Pszczynie brał udział w polowaniach na zwierzyną w lasach pszczyńskich. Łączyły go przyjacielskie więzi z księżną Marią Teresą Cornwallis-West (1873-1943), żoną księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV Hochberga (1861-1938).

W latach I wojny światowej w Pszczynie umieszczono Kwaterę Główną cesarza Wilhelma II i siedzibę sztabu wojsk niemieckich na front wschodni. W Pszczynie zapadały ważne decyzje podczas obrad cesarza Wilhelma II z szefem sztabu głównego marszałkiem Paulem von Hindenburgiem oraz szefem sztabu wschodniego generałem Erichem von Ludendorffem. Także w Pszczynie przygotowano w 1916 roku słynny Akt 5 listopada. Cesarzowie Niemiec i Austro-Węgier ogłosili odezwę, w której zapowiadali utworzenie samodzielnego Królestwa Polskiego, z dziedziczną monarchią konstytucyjną. Zakres terytorialny Królestwa Polskiego nie był określony. Jednym z kandydatów do korony polskiej był książę pszczyński Jan Henryk XV Hochberg.

Agnieszka Ociepa-Weiss